Schron obok radomszczańskiego dworca

Niejaki Jack, miłośnik kolei oraz amator historii radomszczańskiego dworca, opublikował na swojej tematycznej stronie internetowej ciekawe materiały zdjęciowe prezentujące mało znany bunkier

Niejaki Jack, miłośnik kolei i amator historii radomszczańskiego dworca, opublikował na swojej tematycznej stronie internetowej ciekawe materiały zdjęciowe prezentujące mało znany bunkier.
Fotografia przedstawiająca schron


Autor umieścił w internecie dwie fotografie, które znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku pod nazwą "Bunkier przed dworcem PKP rozebrany w czynie społecznym, lata 60/70-te XX w.". Pierwsza fotografia przedstawia schron, a druga jego rozbiórkę.

Jack twierdzi, że fotografie prezentują radomszczański schron, położony obok dworca kolejowego, najprawdopodobniej w pobliżu wieży ciśnień. Za obiektem, od tyłu od strony domniemanego wejścia znajdują się tory (i być może perony), a z boku budynek dworca.

Autor nie wie dokładnie, czy jest to obiekt przeciwlotniczy i kiedy został zbudowany. Hipotezy są dwie - budowniczymi byli Polacy z Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej (czasy przed II wojną światową) lub Niemcy (okres okupacji).

Na koniec obszernego opisu ze strony Jacka, prosi on czytelników: "Zwracam się więc do Czytelników z prośbą o pomoc w identyfikacji i przekazanie informacji na temat tego obiektu. Będę bardzo zobowiązany za opinie i jakiekolwiek wskazówki". Jeśli ktoś z czytających wie coś na ten temat, proszony jest o kontakt pod adresem e-mail egojack@op.pl.

O Jacku oraz jego pasjach pisaliśmy już na naszych łamach. Jest on autorem ciekawej strony internetowej poświęconej radomszczańsiej kolei, nasz artykuł na ten temat znajduje się tutaj.

Kompletny tekst Jacka na temat schronu przy dworcu, wraz ze zdjęciami, znajduje się na tej stronie.

Więcej o:
schron bunkier dworzec kolej ochrona przeciwlotnicza schronienie tory
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE