Przez ile lat Radomsko było pod zaborami?

Uczestnicząc wielokrotnie w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, dochodzę do wniosku, że lokalni organizatorzy tych przedsięwzięć nie do końca znają fakty, o których wspominają w swych wystąpieniach

Uczestnicząc wielokrotnie w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, dochodzę do wniosku, że lokalni organizatorzy tych przedsięwzięć nie do końca znają fakty, o których wspominają w swych wystąpieniach.
Radomsko, okres I wojny światowej. Źródło: przedwojenna pocztówka


Już kilkakrotnie słyszałem, że w 1918 roku Radomsko odzyskało wolność po 123 latach zaborów. Podanie liczby 123 uzasadnione jest zapewne z tym, że przez dokładnie tyle lat nie było w ogóle naszego państwa na mapie. Mało kto jednak zwraca uwagę, że Radomsko znajdowało się pod panowaniem obcych mocarstw o dwa lata dłużej.

Pomyłkę w długości okresu podczas którego Radomsko znajdowało się pod zaborami słyszałem zarówno od władz samorządowych, posłów, a także księży. Jak więc było w rzeczywistości?

Już na początku 1793 roku wojska pruskie weszły do Wielkopolski, a następnie udały się na południe. 7 marca zajęto Jasną Górę, po drodze przejmując także m.in. Radomsko. Analizując mapę II rozbioru Polski, wyraźnie można wywnioskować, że już w 1793 roku Radomsko znalazło się pod obcym panowaniem. A stąd już prosty rachunek, że Radomsko znajdowało się pod zaborami przez 125 lat.

Jeśli zaś chodzi o dokładną przynależność administracyjną, nasze miasto należało początkowo do departamentu kaliskiego Prus Południowych. Dwadzieścia lat później znaleźliśmy się pod zaborem rosyjskim, a w 1918 roku wypędzaliśmy z Radomska Austriaków, ale to już zupełnie inna historia, którą możecie przeczytać w tym artykule.

Więcej o:
niepodległość zabory prusy departament kaliski wolność
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE