Legioniści Piłsudskiego w internetowym wykazie

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało specjalny serwis internetowy, w którym można znaleźć Legionistów z lat 1914-1918

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało specjalny serwis internetowy, w którym można znaleźć Legionistów z lat 1914-1918.


Legiony Polskie to formacja wojskowa utworzona w Krakowie w 1914 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Stanowili oni oddzielną część armii Austro-Węgierskiej. W czasie I wojny światowej Legioniści stoczyli wiele bitew przeciwko armii rosyjskiej, m.in. pod Kostiuchnówką oraz Mołotkowem. Po zakończeniu wojny Legioniści tworzyli niezależne Wojsko Polskie.

Wykaz internetowy nie jest słownikiem biograficznym, jego podstawowym zadaniem jest udokumentowanie nazwisk Legionistów lat 1914-1918. Konkretne osoby można wyszukiwać wpisując dane w trzy pola ("Nazwisko", "Imię", "Miejsce urodzenia"). Osoby możemy także wybierać z całościowego spisu wszystkich nazwisk. W sumie w serwisie znajduje się obecnie ponad 32 000 biogramów.

Dla nas ciekawe będą wpisy dotyczące przede wszystkim osób działających lub pochodzących z Radomska i okolic. Wpisując w pole "Miejsce urodzenia" frazę "Radomsko", ukaże nam się ponad 20 wyników, a to tylko mała część tych, którzy są związani z naszym regionem, bo sposobów na wyszukiwanie może być wiele. 

Standardowy wpis zawiera dane personalne (także imiona rodziców, zawód, wyznanie) oraz mapę działań. W książce Ryszarda Kotewicza pt. "Piotrków - Radomsko. U progu Niepodległości" znajduje się wykaz ponad 120 nazwisk Legionistów z Radomszczańskiego (wiadomo jednak, że wykaz ten nie jest pełny). Co ciekawe, wiele informacji personalnych znajdujących się w serwisie internetowym (np. miejsce pochodzenia, urodzenia) nie jest zbieżne z informacjami z książki Kotewicza. Trudno jednak stwierdzić kto ma rację... I w tym miejscu autorzy wykazu liczą na inicjatywę potomków Legionistów. Użytkownicy serwisu mogą dodać kolejne informacje na temat wybranego żołnierza, a nawet stworzyć nowy biogram. Oczywiście wpisywane dane podlegają weryfikacji.

Tak opisują serwis jego autorzy:

"Ważny jest dwutorowy format udostępniania Wykazu. Uważamy, że zawieszenie go w sieci posiada podwójny walor. Informacje udostępnione na stronie (...) dotrą do tysięcy zainteresowanych a jednocześnie – poprzez otwarty i dynamiczny model naszej pracy – do kompletności Wykazu przyłożą się setki Rodzin Legionistów oraz badaczy i osób zainteresowanych historią. Aby do tego zachęcić, pozostawiamy część biogramów w ramowym opisie, niektóre, nawet znane postacie świadomie pomijamy. Pragniemy bowiem aby strona internetowa ożyła".

Serwis jest częścią strony internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego - www.muzeumpilsudski.pl, należy tam kliknąć na link "Wykaz Legionistów". Autorami wykazu są prof. dr hab. Janusz Cisek oraz Marek Cisek.

Więcej o:
legioniści wojsko polskie legiony polskie józef piłsudski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE