Radomszczańskie harcerstwo ma 97 lat

2 czerwca 1915 roku odbyło się zebranie, które dało początek radomszczańskiemu harcerstwu, wtedy zwanemu jeszcze skautingiem

Harcerze na Świecie Hufca 20102 czerwca 1915 roku odbyło się zebranie, które dało początek radomszczańskiemu harcerstwu, wtedy zwanemu jeszcze skautingiem.

Dziś w radomszczańskim hufcu Związku Harcerstwa Polskiego działa ponad pół tysiąca osób. Kilkadziesiąt drużyn z różnych miejscowości naszego powiatu podejmuje liczne inicjatywy. Przykładem jest chociażby bardzo znany wśród ogólnopolskiej społeczności harcerskiej festiwal artystyczny OPAL.

Historia radomszczańskiego harcerstwa zaczyna się prozaicznie. 2 czerwca 1915 roku Józef Kowalski, Wacław Mika i Wacław Bok spotkali się na zebraniu młodzieży w celu zawiązania Organizacji Skautowej w Radomsku. Na zebraniu postanowiono, że na następne organizacyjne spotkanie należy zaprosić młodzież w wieku do 17 lat. Organizacja miała charakter patriotyczny, trzej założyciele byli wówczas od niedawna legionistami. W ten sposób powstał Oddział Męski Skauta w Radomsku.

Kolejne zebranie odbyło się 7 czerwca 1915 roku. Wówczas w poczet członków przyjęto sześć osób - Więckowskiego, Heniga, S. Szwedowskiego, J. Szwedowskiego, G. Goszczyńskiego oraz Dembczyka. Był także siódmy chętny, ale jego nie przyjęto.

W następnych dniach (dokładniej 10 czerwca) grono powiększyło się o cztery osoby. Byli to Szalay, Muszyński, Majewski, Dukalski (chętnych tym razem było aż dziesięciu).

W tym samym dniu Janina Szalayowa została wybrana sekretarzem Oddziału Męskiego Skauta. U niej też odbywały się kolejne spotkania. W sierpniu 1915 roku organizacja liczyła już 32 osoby. Komendantem (po Józefie Kowalskim) został legionista, niejaki Anastazy Bielanin.

Również w sierpniu 1915 roku powołano Oddział Żeński Skauta, do którego przyjmowano dziewczynki w wieku co najmniej 8 lat. Komendantką została Janina Hajdukiewiczówna.

Ogromne znaczenie dla patriotycznego wychowania miało wybieranie na patronów drużyn wielkich Polaków. W pierwszych latach działalności patronami byli m.in. Tadeusz Kościuszko, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski). Pierwszy sztandar skauci z Radomska otrzymali 17 czerwca 1917 roku.

W latach 1917-1920 kolejne drużyny powstały w Kamieńsku, Maluszynie, Silniczce, Koniecpolu, Gidlach i Dziepółci. W 1916 roku stan liczebny w Skaucie ziemi radomszczańskiej wynosił 188 osób - 90 dziewcząt oraz 98 chłopców.

Symbolicznie kolejne rocznice powstania skautingu w Radomsku są obchodzone poprzez organizację Święta Hufca, połączonego z rywalizacją drużyn oraz ogłoszeniem kto w minionym roku harcerskim zdobył tytuł najlepszego drużynowego. W tym roku impreza ta odbędzie się w piątek 8 czerwca. Na godzinę 17 zaplanowano uroczysty apel na boisku obok hali sportowej (ul. Św. Jadwigi Królowej 20). Ponadto w Muzeum Regionalnym została zorganizowana wystawa poczt harcerskich. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na 16 czerwca. O tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Więcej o:
harcerstwo zhp skauting zebranie organizacja patriotyzm rocznica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE