Z Radomska do Korei Południowej

Przy okazji trwającego na półwyspie koreańskim podwyższonego napięcia, warto wspomnieć o radomszczaninie, który przez pewien okres pełnił ważną funkcję dyplomatyczną w Korei Południowej

Przy okazji trwającego na półwyspie koreańskim podwyższonego napięcia, warto wspomnieć o radomszczaninie, który przez pewien okres pełnił ważną funkcję dyplomatyczną w Korei Południowej.

Seul, nowe serce miasta czyli rejon Gangnam-gu o zachodzie słońca. Źródło i licencja: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SeoulbuildingsGangnam2005.JPG




Sytuacja na półwyspie koreańskim nie jest ustabilizowana. Obydwie Koree zbroją się i eskalacja militarnego konfliktu jest bardzo widoczna. Ewentualne rozpoczęcie regularnych walk najprawdopodobniej doprowadziłoby do włączenia się w nie Stanów Zjednoczonych (po stronie Korei Południowej) a także innych państw - Chin, Japonii. Wbrew pozorom totalitarna, biedna i zacofana Korea Północna wcale nie jest łatwym przeciwnikiem skazanym od razu na porażkę. To sprawia, że napięcie jest ogromne i do rozpoczęcia wojny nikomu się nie spieszy.

Mieszkańcy naszego miasta z łatwością wymienią kilka znanych postaci związanych z Radomskiem. O twórczości braci Różewiczów mówi się w szkole na języku polskim, młodzi chłopcy chcieliby z pewnością zrobić co najmniej taką karierę piłkarską jak Jacek Krzynówek lub Sławomir Majak. W świecie szeroko rozumianej sztuki znane są postacie dyrygenta Jerzego Semkowa czy fotografa Edmunda Osterloffa. Radomsko wydało w świat także cenionego dyplomatę, profesora i działacza Solidarności w jednej osobie.

Jędrzej Krakowski, bo o nim mowa w niniejszym artykule, urodził się 3 maja 1940 roku w Radomsku. W naszym mieście spędził wiele lat swojego życia.

W latach 1990-1994 był ambasadorem RP w Seulu, czyli stolicy Korei Południowej. Pracę na tym stanowisku rozpoczął 17 stycznia 1990 roku, wcześniej polska ambasada w tym kraju nie istniała (Polska była drugim po Węgrzech państwem w Europie Środkowo-Wschodniej, które nawiązało stosunki dyplomatyczne z Koreą Południową). Oprócz Krakowskiego na początku lat 90. polski personel dyplomatyczny stanowili tam także charge d’affaires (rodzaj urzędnika dyplomatycznego, z fr. "odpowiedzialny za sprawy") Romuald Deryło oraz radca handlowy Stanisław Okoń.

Krakowski studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie (lata 1959-64), a następnie, w 1972 roku, uzyskał stopień doktora. Doktorem habilitowanym został w 1995 roku. Pracował w wielu uczelniach w Polsce i zagranicą, m.in. na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze, The Brookings Institution w Waszyngtonie, Korea Development Institute w Seulu, Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu, Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości, Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Griffith University w Brisbane.

Jędrzej Krakowski to także zasłużony działacz Solidarności, internowany w czasie stanu wojennego (przebywał w Jastrzębiu-Szerokiej). W latach 1980–1981 był wiceprzewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Był także doradcą I Krajowego Zjazdu NSZZ "Solidarność".

Warto wspomnieć także o kilku innych ważnych funkcjach jakie Krakowski pełnił - był m.in. dyrektorem Ośrodka Studiów Europejskich Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczącym Rady Poczty Polskiej oraz członkiem Rady Banku PKO BP. Po zakończeniu pracy w ambasadzie, w latach 1994-96 był doradcą ministra spraw zagranicznych w Departamencie Studiów i Planowania MSZ. Jędrzej Krakowski to autor wielu cenionych publikacji, m.in. poświęconych Unii Europejskiej.

Więcej o:
jędrzej krakowski ambasador korea południowa dyplomata azja solidarność unia europejska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE