Wycieczka z uczniami technikum śladem lokalnych miejsc pamięci narodowe

Wycieczka z uczniami technikum śladem lokalnych miejsc pamięci narodowe

Uczniowie klasy I technikum budowlanego i geodezyjnego (absolwenci szkoły podstawowej) odwiedzili w środę 30 października lokalne miejsca pamięci narodowej. Zapalili znicze oraz wysłuchali historii o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę.

W programie kilkugodzinnej wycieczki znalazły się takie obiekty jak tablica upamiętniająca radomszczańskie ofiary pierwszych dni II wojny światowej oraz tablica upamiętniająca Pomordowanych na Wschodzie (obydwie tablice na ścianie kaplicy przy Cmentarzu Starym), zbiorowa mogiła żołnierzy I wojny światowej (także Stary Cmentarz), tablice epitafialne na lapidarium (również Stary Cmentarz), Grób Nieznanego Żołnierza (ul. Narutowicza), krzyż powstańczy na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów, pomnik ofiar egzekucji na Kopcu oraz tablica ofiar wojennych – pracowników Metalurgii, znajdująca się na terenie tego zakładu.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się także kilku ciekawostek, m.in. tego, że bardzo duży wkład w powstanie lapidarium na Cmentarzu Starym w Radomsku mieli uczniowie ich szkoły. W 1991 roku, gdy powstawało lapidarium, brali oni aktywny udział w montowaniu zabytkowych tablic oraz krzyży na murze cmentarza. Kolejną ciekawostką była opowieść o dwóch takich samych tablicach poświęconych pracownikom Metalurgii, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej. Oryginalna tablica (z 1945 roku) znajduje się obecnie na lapidarium, natomiast jej kopia z 1959 roku stoi tuż za bramą wjazdową na teren zakładu. Tablicę wykonano drugi raz, ale różni się ona od tej pierwszej – nie ma symboli religijnych.

Spora część uczniów po raz pierwszy odwiedziła niektóre z miejsc pamięci, dotyczy to zwłaszcza pomnika na Kopcu oraz tablicy na terenie Metalurgii. Z drugiej jednak strony warto zaznaczyć, że absolwenci Szkoły Podstawowej nr 7 doskonale znają miejsce oraz historię krzyża powstańczego z dziedzińca klasztoru.

Poprzez środową wycieczkę Mechanik włączył się w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta", mającą na celu zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

info: Paweł Dudek, ZSP nr 1 w Radomsku

Więcej o:
mechanik mechanik radomsko zsp nr 1 radomsko projekt mechanik radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE