Określano go nawet mianem "drugiego po Capone". Przedstawiamy postać Kida Tigera
Określano go nawet mianem "drugiego po Capone". Przedstawiamy postać Kida Tigera.
Naprawdę nazywał się Aleksy Sycowski, pochodził z rodziny żydowskiej mieszkającej w Wielgomłynach (ok. 25 kilometrów od Radomska). Urodził się około roku 1894. Został osierocony w wieku sześciu lat i wtedy też rozpoczęła się jego samotna tułaczka po świecie. Początkowo trafił do Hamburga, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych.
Według innych źródeł Aleksy Sycowski trafił do USA razem ze swoją rodziną. Rodzina zadbała tam o jego wykształcenie buchalteryjne, które zakończył na poziomie szkoły średniej.
Ze słynnym Alem Capone zapoznał się gdy pełnił funkcję kierownika w jednym z przedsiębiorstw handlowych w Chicago. Wkrótce potem Kid Tiger (bo taki przyjął pseudonim) stał się kasjerem gangu i głównym kierownikiem przemytu spirytusu. Szacuje się, że jego "dochody" z tytułu pełnienia tych funkcji opiewały na 82 miliony dolarów, co jest sumą astronomiczną jak na tamte czasy.
Kid Tiger wymyślił tzw. kreatywną księgowość. Dzięki jego poradom, Al Capone wykazywał władzom, że wysokie dochody osiąga poprzez działalność należących do niego pralni chemicznych. Dokładnie stąd też wzięło się popularne powiedzenie "pranie brudnych pieniędzy".
Aby uniknąć kary za niepłacenie podatków, Sycowski musiał uciekać z Ameryki.
Wrócił do Europy - przebywał m.in. w Austrii, Rumunii, Francji, Węgrzech oraz Gdańsku. Próbował osiąść gdzieś na stałe (także w rodzinnych Wielgomłynach), ale zawsze uniemożliwiał to list gończy, który za nim posłano chyba we wszystkie możliwe miejsca, także do Afryki i Ameryki Środkowej. Ostatecznie osiadł w Barcelonie i tam słuch po nim zaginął.