Wady i zalety fotowoltaiki

Wady i zalety fotowoltaiki Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które stale staje się popularniejsze. Mimo tego spora część osób w dalszym ciągu boi się zainwestować w ten system i nie jest co do tego pewna. Za fotowoltaiką przemawia wiele zalet, jednak czy ma ona jakieś wady? Przekonajmy się!

Zalety fotowoltaiki

Nie ma co się oszukiwać, skoro coraz więcej osób inwestuje w panele fotowoltaiczne, to po prostu muszą być one opłacalne. I tak też właśnie jest. Jakie jednak konkretne zalety cechują właśnie to rozwiązanie?

Ekologia

Energia słoneczna jest przede wszystkim zrównoważona oraz odnawialna. Co to oznacza? Głównie to, że w przeciwieństwie do popularnych paliw kopalnianych, które stale się kończą, ona na zawsze pozostanie z nami. Jest to również źródło energii, które nie naraża przyszłych pokoleń, na jakiekolwiek problemy. Warto również wspomnieć, że energia ta nie emituje absolutnie żadnych zanieczyszczeń oraz jest cicha. W związku z tym rozwiązanie to idealnie sprawdza się w obszarach miejskich, w których hałasu z pewnością nie brakuje. Prawdopodobnie jednak największą ekologiczną zaletą energii słonecznej jest jej dostępność, która jest po prostu nieograniczona. Słońce dociera w każde miejsce na ziemi i może być wykorzystywane praktycznie codziennie.

Finanse

Fotowoltaika to sposób na oszczędzanie niemałych pieniędzy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że panele fotowoltaiczne mają za zadanie produkować całkowicie darmowy prąd ze słońca, a jego jakiekolwiek nadwyżki zostają sprzedawane do sieci energetycznej. Nie możemy również nie wspomnieć, że system ten pozwala nam na uzyskanie zupełnej niezależności od stale rosnących cen prądu. Co więcej, fotowoltaika może zostać odliczona od podatku oraz poważnie podnosi wartość konkretnej nieruchomości.

Technologia oraz wygląd

Technologia stale idzie do przodu, dlatego ulepszanie naszej instalacji z roku na rok będzie coraz prostsze. System ten jest również odporny na wszelkiego rodzaju anomalie pogodowe, takie jak grad, wiatr czy śnieg. Warto również wspomnieć, że jeśli odpowiednio dopasujemy panele fotowoltaiczne do naszego dachu, to podniosą one jego walory estetyczne. Ponadto, panele fotowoltaiczne to praktycznie bezawaryjne rozwiązanie, które nie wymaga żadnej konserwacji. W związku z tym jedynie w wyjątkowych sytuacjach będziemy zmuszeni do dodatkowych wydatków z nimi związanych. Sam montaż przebiega bardzo szybko, a jeśli tylko mamy taką potrzebę, to może być przeprowadzony nawet na gruncie.

Wady instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika ma wiele zalet, jednak nie obyło się bez wad. Jedną z nich jest duża zależność od promieniowania słonecznego. Logiczne jest, że w okresach zimowych, kiedy słońca jest mniej, produkcja również będzie znacznie mniejsza. Co za tym idzie, produkcja energii odbywa się jedynie w ciągu dnia, a nawet bardzo nieduże zacienienie może sprawić, że instalacja nie będzie działała tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Nie możemy również nie wspomnieć o kosztach początkowych. Są one naprawdę duże, jednak kiedy system się zwróci, inwestycja będzie bardzo opłacalna.

Kolejną wadą może być konieczność wygospodarowania przestrzenie. Bez niej nie będziemy mieli możliwości przeprowadzenia montażu. Jak już jednak wspomnieliśmy, całość może zostać umieszczona nawet na gruncie, także nie powinno być dużych problemów.

Jak widać, instalacja fotowoltaiczna ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Nie powinniśmy się jednak oszukiwać na tle wszystkich zalet, wady po prostu zostają zatuszowane, a fotowoltaika okazuje się świetnym systemem.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE