To będzie obelisk, tablica, może głaz polny

To będzie obelisk, tablica, może głaz polny

W Radomsku doszło do spotkania w sprawie powołania stowarzyszenia, które zajmie się budową pomnika upamiętniającego partyzantów walczących na Ziemi Radomszczańskiej z okupantem niemieckim w latach 1939-1945.

Radomszczanie do tej pory wspominają obelisk na placu 3 Maja, chyba noszący nazwę pomnika braterstwa?

- Po wojnie powstał taki obelisk. Osobiście nie znam żadnej pisemnej informacji na ten temat. Z ustnych przekazów wiem, że miał być to obelisk upamiętniający braterstwo broni Armii Krajowej i Armii Ludowej. Jednak AK nie było na „tapecie”. Była spychana na margines historii i pomnik przerobiono na pomnik braterstwa. Później obelisk przerobiono na okazały pomnik przedstawiający sylwetki żołnierzy. W 1991 czy 1992 roku ten pomnik zburzono - mówi dr Tomasz Nowak, prezes towarzystwa Historycznego w Radomsku. 

Lokalizacja nowego pomnika jest już ustalona?

- Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Najlepiej gdyby to było miejsce, teren któregoś z samorządu, miasta czy powiatu. Aby nie było takiej sytuacji, że ktoś zmieni zdanie i trzeba będzie rozbierać - wyjaśnia Nowak.

W piątek 26 kwietnia zapraszamy do oglądania rozmowy w programie „W Temacie”. Gościem portalu będzie dr Tomasz Nowak, prezes Towarzystwa Historycznego w Radomsku. Premiera o godz. 19.45.  A w dowolnym momencie na naszym kanale na YouTube.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk tomasz nowak
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE