Niezwykłe dzieło sztuki znajduje się w kościele pod wezwaniem Św. Rocha w Stobiecku Miejskim
Niezwykłe dzieło sztuki znajduje się w kościele pod wezwaniem Św. Rocha w Stobiecku Miejskim.
Jest to tryptyk, czyli typ nastawy ołtarzowej składający się z części środkowej oraz dwóch bocznych skrzydeł. Tryptyk ten pochodzi z roku 1519.
Znajduje się po lewej stronie od ołtarza (patrząc oczywiście z perspektywy wiernego).
Środkowa część przedstawia Świętą Rodzinę. Na zewnętrznych ścianach skrzydeł umieszczone są cztery sceny Męki Pańskiej - ukrzyżowanie, biczowanie, modlitwa w Ogrójcu oraz upadek pod krzyżem. Z kolei wewnątrz są postacie św. Jana Jałmużnika, św. Zofii z córkami, Św. Marii Magdaleny oraz św. Wita.
Trzy motywy wewnętrzne mają związek z patronowaniem leczeniu różnych chorób oraz stanów chorobowych. Św. Wit jest m.in. patronem epileptyków i histeryków. Jana Jałmużnika kojarzy się z pomaganiem osobom mającym problemy ze wzrokiem. Był on też pierwszym patronem szpitala założonego przez amalfitańskich kupców w Jerozolimie. Z kolei Maria Magdalena jest patronką osób mających trudności z chodzeniem, jest też wzywana w przypadku choroby oczu. Czwarta postać, św. Zofia nie patronuje chorym, ale w pewnym sensie pomaga cierpiącym - jest m.in. patronką wdów, wzywa się ją w różnych potrzebach i niedoli.
W 1615 roku tryptyk został przemalowany. Dopiero w 1952 roku odrestaurowano go przywracając stan z XVI wieku.