Przybliżamy hipotezy na temat pochodzenia nazwy miejscowości położonej w bezpośrednim sąsiedztwie naszego miasta
Przybliżamy hipotezy na temat pochodzenia nazwy miejscowości położonej w bezpośrednim sąsiedztwie naszego miasta.
Legenda rozpowszechniona wśród mieszkańców wsi mówi, że nazwa miejscowości pochodzi od słowa "strzała". Rzekomo tutaj wyrabiano strzały dla księcia i jego drużyny, tak aby mogli się bronić przed wrogami i polować.
Możliwe jest jednak, że nazwa miejscowości pochodzi od określenia jednostki miary długości (od środka piersi do końca najdłuższego palca wyprostowanej i ułożonej poziomo ręki dorosłego człowieka), części pługa, który zbiera oraną ziemię, rośliny lu nawet od określenia miejsca na spodzie kopyta konia. Wyżej wymienione określenia tłumaczą bowiem znaczenie słowa strzała bądź strzałka, a więc rdzeń nazwy miejscowości Strzałków.
Warto również przyjrzeć się drugiej części nazwy wsi a mianowicie końcówce "-ów". Miejscowości których nazwy kończą się na "-ów" a także na "-owa", "-in", "-ina", "-ino" są często spotykane na obszarze Wielkopolski, Małopolski, Polsce centralnej i na Śląsku. Najczęściej miejscowości te powstawały w drugiej połowie XIV wieku a więc w okresie, w którym pojawiają się pierwsze wzmianki na temat Strzałkowa.
W różnych okresach historii, Strzałków występuje pod nieco innymi nazwami – "Stralkow", "Sthrzalkow", "Strzalkowicz", "Strzałkowiec". Wynika to zapewne z tego, że używano wówczas języka łacińskiego i zapisywanie nazw własnych mogło się różnić u wielu pisarzy, bo wcześniej nie ujednolicono poprawnej formy.
Na mapie sieci osadniczej powiatu radomszczańskiego z XVI wieku zaznaczono nawet dwie miejscowości – Strzałków i Strzałkowiec. Po ich położeniu można wywnioskować, że Strzałkowiec był częścią duchowną, bo znajduje się mniej więcej w tym miejscu gdzie kościół.