Rodzina Półrolów w książce Zdzisława Machury

Pochodzący z Radomska historyk Zdzisław Machura wydał już dwie książki poświęcone sadze rodziny Półrolów. Druga część została zaprezentowana w niedzielę 30 marca w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego

Pochodzący z Radomska historyk Zdzisław Machura wydał już dwie książki poświęcone sadze rodziny Półrolów. Druga część została zaprezentowana w niedzielę 30 marca w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego.
Autor książki - Zdzisław Machura. Fot. Paweł Dudek


- Ród Półrolów pochodzi z Bogwidzowów - powiedział autor na wstępie spotkania. Rzeczywiście, w tej dzielnicy Radomska osób noszących to nazwisko jest całkiem sporo. To właśnie stamtąd Półrolowie zaczęli napływać do naszego miasta. Osiedlali się w różnych jego częściach, m.in. w pobliżu obecnego skrzyżowania ulic Przedborskiej i Stodolnej oraz w okolicach obecnej ulicy Batorego. Ta pierwsza lokalizacja była całkiem pokaźna - obejmowała teren między Stodolną, Przedborską i Wilsona. Dopiero później obszar ten został sparcelowany (czyli podzielony). Do dziś wiele mieszkających tam rodzin ma jednak pochodzenie od Półrolów.

Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób, głównie takich, które mają na nazwisko Półrola, choć nie tylko. Sam autor nie nosi tego nazwiska, gdyż przejął je po swoim ojcu, spoza tego rodu. Książka zawiera dedykację - "Pamięci Mojej Babci Eleonorze Półrolowej Poświęcam".

Praca ma format A5. Oprócz dwunastu rozdziałów o charakterze sctricte historycznym, znajdują się tam także inne materiały - drzewa genealogiczne, wiersze i - przede wszystkim - zbiór fotografii. Zdjęcia przedstawiają m.in. ród Półrolów podczas wspólnych spotkań, miejsca w których mieszkali i nagrobki zmarłych. Na szczególną uwagę zasługuje fragment mapy Radomska z 1818 roku. Zaznaczone są na niej ówczesne posiadłości Półrolów.

Każdy kto przybył na spotkanie, otrzymał książkę za darmo. Została ona wydana z inicjatywy członków rodu Półrolów. Wydawcami są: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Rada Rodziny Półrolów. Nakład wyniósł 200 egzemplarzy.

Zdzisław Machura na spotkaniu stwierdził, że nie będzie pisał kolejnych książek o Półrolach.
- To jest moja ostatnia książka o Półrolach, więcej nie napiszę - powiedział. Nie wynika to jednak z tego, że autor stracił ochotę, czy wyczerpał temat. Na taką pracę nie pozwala mu już wiek. Machura powiedział gościom niedzielnej prezentacji, że jest jeszcze sporo do napisania i czeka aż ktoś się tematem zainteresuje. Szczególnie XIX wiek daje duże pole do popisu.

W zakończeniu książki znajduje się wiersz, który mówi o powodach wspomnianych wyżej. Oto fragment:

Tak, skończyłem wreszcie pisanie,
To jest radość jak stąd do nieba,
Ale tyle Półrolów zostanie,
Których jeszcze opisać trzeba.

Jednak starość siły odbiera
Chociaż wola by nawet była,
Pozostawmy temat na teraz,
Może znowu powróci siła.


O autorze

Zdzisław Machura urodził się w 1935 roku w Radomsku. W latach 1954-1958 studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie pracował w Szkole Podoficerskiej MO w Słupsku jako wykładowca historii Polski. Ukończył także Wyższą Szkołę Oficerską MO w Szczytnie. W pracy awansował do stopnia pułkownika a w policji do stopnia inspektora. Obecnie jest emerytem a pasjonuje się pisaniem książek i artykułów historycznych, głównie o Słupsku. Wykłada także na miejscowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Zdzisław Machura
Saga Rodu Półrolów. Część II
Słupsk - Radomsko 2014
196 stron

Więcej o:
ród półrolów półrola zdzisław machura drzewo genealogiczne rodzina
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE