Radomszczańscy fotograficy mają swoją monografię

W 2012 roku przypada 50 rocznica powstania radomszczańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Z tej okazji wydano publikację książkową opisującą historię tego stowarzyszenia

Fot. Paweł Dudek

W 2012 roku przypada 50. rocznica powstania radomszczańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Z tej okazji wydano publikację książkową opisującą historię tego stowarzyszenia.

Nosi ona tytuł "50 lat Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku" a jej autorem jest Artur Szponder.

Książka podzielona jest na kilka części. Na początku zawarto wstęp Marcina Kwarty - prezesa stowarzyszenia. W tymże wstępie wspomina on m.in. tych, którzy "tworzyli fotografię przemierzając czasoprzestrzeń zatrzymując chwile i dzieląc się nimi podczas wystaw fotograficznych". Autor wstępu dziękuje również swojej rodzinie oraz życzy "ciekawych kadrów dla tych, którzy bawią się światełkiem".

W dalszej części książki znajduje się kilka słów od jej autora - Artura Szpondera.

Zasadnicza część książki składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym rozdziale przedstawiono sylwetkę patrona radomszczańskiego Towarzystwa Fotograficznego - Edmunda Osterloffa. Dla uczczenie tej wybitnej postaci radomszczańscy fotograficy organizują od wielu lat Ogólnopolskie Biennale Fotografii Czarno-Białej "Postać ludzka w pejzażu". Warto dodać, że Edmund Osterloff jest patronem TF od 1999 roku.

W rozdziale drugim opisano historię Towarzystwa Fotograficznego. Dowiedzieć się z niej możemy jakie były początki organizacji, na jakich płaszczyznach przejawia się jej aktywność, jak zmieniały się władze.

Trzeci rozdział poświęcony jest członkom Towarzystwa Fotograficznego. Każdemu z obecnych członków poświęcono kilka zdań. Nie zabrakło również zdjęć tychże osób. Próbki ich fotograficznej pasji można znaleźć w dalszej części książki. Wspomniano również o dziewięciu członkach honorowych oraz pozostałych osobach, które kiedyś były członkami.

Dużo miejsca poświęcono dotychczasowym siedmiu prezesom stowarzyszenia. Każda z tych osób jest dość szczegółowo opisana. Znaleźć tam można m.in. informację czym oprócz fotografii zajmowały się poszczególne osoby, w jakim czasie pełniły swoje funkcje, czego dokonali jako prezesi.

Już samo spojrzenie na obszerną bibliografię pozwala wysnuć wniosek, że historia radomszczańskich fotografików napisana jest ogromnym nakładem pracy. Znajduje się tam ponad 100 pozycji - m.in. dokumentów stowarzyszenia, czasopism, albumów i katalogów fotograficznych. Publikacja zawiera także przypisy w zasadniczej części książki.

Wygląd książki prezentuje się ciekawie. Twarda okładka, kredowy papier, dużo fotografii oraz przejrzysty układ zachęcają do czytania. Warto wspomnieć, że to pierwsza publikacja w tak obszerny sposób opisująca dzieje TF.

Książkę można nabyć tylko u władz Towarzystwa Fotograficznego. Okazja ku temu był m.in. w minioną niedzielę,  odczycie Polskiego Towarzystwa Historycznego, gdzie o radomszczańskich fotografikach opowiadał autor książki.

Autor: Artur Szponder
Tytuł: 50 lat Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku
Wydawcy: Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Studio Poligraficzne "SOLDRUK"
Miejsce i rok wydania: Radomsko 2012
Liczba stron: 128

Więcej o:
osterloff fotografia książka monografia historia publikacja muzeum radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE