Radomsko (prawie) jak Warszawa. Ciekawostka architektoniczna

Na początku XX wieku prężnie rozwijająca się Metalurgia wybudowała przy obecnej ulicy Kościuszki 4 gmach o charakterze pałacowym

Na początku XX wieku prężnie rozwijająca się Metalurgia wybudowała przy obecnej ulicy Kościuszki 4 gmach o charakterze pałacowym.

Budynek przy ul. Kościuszki 4 w Radomsku. Fot. Paweł Dudek


Służył on jako mieszkania dla wyższej kadry pracowniczej zakładu. Mieściły się tam także m.in. pokoje hotelowe, restauracja i kasyno.

Mało kto wie, że w Warszawie przy ulicy Foksal 11 znajduje się niemal bliźniaczo podobny budynek, i nie jest to przypadkowy zbieg okoliczności. W stolicy Polski budynek ten postawił niejaki mecenas hrabia Jan Hussarzewski, a więc ta sama osoba, która przez wiele lat była dyrektorem radomszczańskiej Metalurgii.

Hussarzewski dzierżawił warszawskie mieszkania i miał z tego tytułu całkiem spory zysk.

Obydwa budynki przetrwały do dzisiejszych czasów i mają się całkiem dobrze. Ten radomszczański przeszedł zresztą całkiem niedawno remont i rewitalizację. Wieczorem jest on od dołu oświetlany lampami, co nadaje mu uroku.

Budynek z ulicy Kościuszki 4 w Radomsku można oglądać na załączonych zdjęciach. Aby przybliżyć Wam jak wygląda jego "bliźniak" z Warszawy, zapraszamy pod ten link (można przesuwać myszką widok). Jak widać, budynki nie są już teraz do końca identyczne, ale z całą pewnością zachowane zostały wspólne elementy. Wielce prawdopodobne, że do budowy właściciele użyli dokładnie tego samego projektu.

Więcej o:
warszawa ulica kościuszki 4 ulica foksal 11 architektura projekt budynek hussarzewski metalurgia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE