O tym, jak wyglądało nasze miasto i region w przeszłości dowiedzieć się możemy na przykład ze starych map. Wiele ciekawostek prezentuje mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1935
O tym, jak wyglądało nasze miasto i region w przeszłości dowiedzieć się możemy na przykład ze starych map. Wiele ciekawostek prezentuje mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1935 roku.
Arkusz mapy na którym widnieje Radomsko ma skalę 1:100000. Obejmuje ona teren między 19° 20' a 19° 50' długości geograficznej wschodniej i między 51° a 51° 15' szerokości geograficznej północnej. Na północy mapa sięga w okolice Gorzkowic, na południu kończy się na miejscowości Jasień i Hucie Drewnianej, na zachodzie sięga do Szczepocic i Radziechowic a na wschodzie do Strzelec Małych.
Jeśli chodzi o Radomsko, dostrzec można wiele ciekawostek. Teren, na którym znajdują się bloki przy ul. Leszka Czarnego, Jagiellońskiej i Piastowskiej jest całkowicie niezabudowany. Podobnie rzecz się ma z terenem, na którym obecnie stoją bloki przy ul. Młej i Brzeźnickiej. Dzielnica Kowalowiec również jest niezamieszkana.
Widać także, że Folwarki, Wymysłówek, Stobiecko Miejskie, Saniki i Bartodzieje są odrębnymi miejscowościami a nie dzielnicami Radomska.
Między obecną ulicą Warszyca i Reymonta zaznaczono kościół - jak wiadomo, dziś taki obiekt tam nie istnieje. Oczywistym z kolei jest, że na mapie z 1935 roku nie ma kościołów, które powstały w latach późniejszych - np. na Folwarkach czy ul. Piastowskiej.
Z mapy dowiedzieć się możemy, że w Radomsku istniało kilka młynów, położonych m.in. nad Radomką.
Na mapie nie ma położonej na zachód od Radomska Gierkówki - została ona zbudowana dopiero w latach 70. XX wieku.
Zapewne takich ciekawostek jest znacznie więcej! Poniżej znajdują się fragmenty mapy.