Prezydent Kostaryki miał radomszczańskie korzenie

Na naszą mailową skrzynkę otrzymaliśmy ciekawy link. Wynika z niego, że prezydent Kostaryki w latach 1944-48 miał... radomszczańskie korzenie!

Teodoro Picado Michalski. Foto: Wikipedia, autor - Gomez-Miralles, licencja - domena publiczna

Na naszą mailową skrzynkę otrzymaliśmy ciekawy link. Wynika z niego, że prezydent Kostaryki w latach 1944-48 miał... radomszczańskie korzenie!

Kostaryka to małe państwo w Ameryce Środkowej. Jego powierzchnia wynosi ok. 51 tysięcy kilometrów kwadratowych (Polska, dla porównania - 312 tysięcy), mieszka tam nieco ponad 4 miliony ludzi. Stolicą jest San José, język urzędowy to hiszpański. I to właśnie prezydentem tego odległego państwa był kiedyś człowiek, którego korzenie sięgają do Radomska.


Mowa o Teodoro Picado Michalskim. Był on synem polskiej lekarki - Jadwigi Michalskiej i kostarykańskiego lekarza Teodoro Picado Marína. Jak podają źródła, to właśnie Jadwiga Michalska miała pochodzić z Noworadomska. A na Kostaryce była ona pierwszą kobietą-lekarzem i w znaczący sposób wpisała się w historię medycyny w tym kraju.

Według jednego ze źródeł Jadwiga Michalska poślubiła kolegę po fachu - Teodoro Picado Marina. 10 stycznia 1900 roku w San José urodził się im syn, który również otrzymał imię Teodoro.

W latach 1920-1924 Teodoro Picado Michalski odpowiadał za delegacje Kostaryki na konferencjach międzynarodowych. W roku 1932 został ministrem edukacji, urząd sprawował do 1936, w latach 1936-1944 był posłem do parlamentu. Od 1937 sprawował też funkcję profesora prawa międzynarodowego na uniwersytecie w San José. Trzeba przyznać, że był jednym z najbardziej wykształconych prezydentów w historii tego niewielkiego kraju.

W 1944 wygrał wybory prezydenckie będąc kandydatem z ramienia liberalnej partii Bloque de la Victoria. Dokładniej prezydenturę rozpoczął w dniu 8 maja. W 1946 stworzył Narodowy Instytut Geograficzny Kostaryki i stworzył niezawisły Trybunał Wyborczy. Ustanowione wówczas prawo związane z wyborami obowiązuje do dziś! Warto wspomnieć, że tym czasie Kostaryka nazywana była w świecie "Szwajcarią Ameryki Środkowej".

Michalski współpracował z byłym prezydentem Rafaelem Ángelem Calderónem Guardią. W 1948 wybory prezydenckie wygrał Otilio Ulate Blanco (Michalski był prezydentem dokładnie cztery lata - do 8 maja 1948 roku), a Guardia nakazał Michalskiemu ich unieważnienie. Istnieje teoria według której Michalski próbował fałszować wyniki głosowania.

Następcą Teodoro Picado Michalskiego na stanowisku prezydenta został ostatecznie szef junty cywilno-wojskowej José Figueres Ferrer, w kraju wybuchła wojna domowa. Wkrótce Picado został zmuszony do wyjazdu z Kostaryki i osiedlił się w Nikaragui. Zmarł w Managui, stolicy tego państwa, 1 czerwca 1960 roku.

Więcej o:
teodoro picado michalski kostaryka prezydent korzenie jadwiga michalska wybory
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE