Osterloff jak Chełmoński

W numerze 5/2013 warszawskiego magazynu "Stolica" ukazał się artykuł pt. "Chełmoński obiektywu", w którym Barbara Osterloff prezentuje sylwetkę swojego pradziadka.

W numerze 5/2013 warszawskiego magazynu "Stolica" ukazał się artykuł pt. "Chełmoński obiektywu", w którym Barbara Osterloff prezentuje sylwetkę swojego pradziadka.
Screen fragmentu artykułu. Po prawej fotografia związana z Radomskiem


Na czterech stronach magazynu (od 52 do 54) można przeczytać wiele ciekawostek na temat artysty. Nas jednak, co oczywiste, interesują najbardziej fragmenty odnoszące się do jego związków z Radomskiem. Mieszkał on w naszym mieście w latach 1925-1938.

Barbara Osterloff pisze, że "charakterystycznym dla twórczości Osterloffa, nazywanego Chełmońskim obiektywu, jest (...) nastrojowy pejzaż ojczysty przedstawiający okolice Radomska, gdzie ostatecznie zamieszkał". I rzeczywiście, jedną z ilustracji do artykułu jest fotografia zatytułowana "Z mlekiem do miasta", stworzona w roku 1932 w okolicach Radomska.

Ponadto autorka jeszcze raz wspomina o Edmundzie Osterloffie, pisząc o jego śmierci:
"Zmarł 21 czerwca 1938 r. w miejscowości Gumnice (wkradł się tam chochlik drukarski - chodzi oczywiście o Gomunice - przyp. red.) i został pochowany na starym cmentarzu w Radomsku".

Okazuje się, że o ostatnich latach życia Edmunda Osterloffa, kiedy to wycofał się z życia publicznego, wiadomo bardzo niewiele. Stąd zaczęto nazywać go "Samotnikiem z Radomska". Autorka zwraca się więc do czytelników z prośbą o kontakt, jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na ten temat.

Ponadto z artykułu dowiedzieć się można m.in., że Osterloff był farmerem w Afryce, uczył języka niemieckiego w Gruzji, był wyznania ewangelickiego i został oszukany przez notariusza przy zakupie domu z winnicą w Szwajcarii. Jak więc widać, artysta ten posiada bardzo barwną biografię.

Barbara Osterloff, autorka artykułu w majowym numerze magazynu "Stolica", jest doktorem nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym i prorektorem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Więcej o:
edmund osterloff barbara osterloff stolica fotografia fotografik artykuł
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE