W numerze 5/2013 warszawskiego magazynu "Stolica" ukazał się artykuł pt. "Chełmoński obiektywu", w którym Barbara Osterloff prezentuje sylwetkę swojego pradziadka.
W numerze 5/2013 warszawskiego magazynu "Stolica" ukazał się artykuł pt. "Chełmoński obiektywu", w którym Barbara Osterloff prezentuje sylwetkę swojego pradziadka.
Na czterech stronach magazynu (od 52 do 54) można przeczytać wiele ciekawostek na temat artysty. Nas jednak, co oczywiste, interesują najbardziej fragmenty odnoszące się do jego związków z Radomskiem. Mieszkał on w naszym mieście w latach 1925-1938.
Barbara Osterloff pisze, że "charakterystycznym dla twórczości Osterloffa, nazywanego Chełmońskim obiektywu, jest (...) nastrojowy pejzaż ojczysty przedstawiający okolice Radomska, gdzie ostatecznie zamieszkał". I rzeczywiście, jedną z ilustracji do artykułu jest fotografia zatytułowana "Z mlekiem do miasta", stworzona w roku 1932 w okolicach Radomska.
Ponadto autorka jeszcze raz wspomina o Edmundzie Osterloffie, pisząc o jego śmierci:
"Zmarł 21 czerwca 1938 r. w miejscowości Gumnice (wkradł się tam chochlik drukarski - chodzi oczywiście o Gomunice - przyp. red.) i został pochowany na starym cmentarzu w Radomsku".
Okazuje się, że o ostatnich latach życia Edmunda Osterloffa, kiedy to wycofał się z życia publicznego, wiadomo bardzo niewiele. Stąd zaczęto nazywać go "Samotnikiem z Radomska". Autorka zwraca się więc do czytelników z prośbą o kontakt, jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na ten temat.
Ponadto z artykułu dowiedzieć się można m.in., że Osterloff był farmerem w Afryce, uczył języka niemieckiego w Gruzji, był wyznania ewangelickiego i został oszukany przez notariusza przy zakupie domu z winnicą w Szwajcarii. Jak więc widać, artysta ten posiada bardzo barwną biografię.
Barbara Osterloff, autorka artykułu w majowym numerze magazynu "Stolica", jest doktorem nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym i prorektorem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.