OC - obowiązkowe. A co z AC? Warto?

OC - obowiązkowe. A co z AC? Warto?

O ile OC jest obowiązkowe i trzeba je wykupić dla każdego samochodu z polską rejestracją, o tyle AC pozostaje całkowicie dobrowolne. Pojawia się jednak pytanie nie o to, czy trzeba, ale czy warto je wykupić. W poniższym artykule udzielamy na nie odpowiedzi.

Jak działa AC

Autocasco to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które znacząco się różni od OC. Przede wszystkim AC oferuje o wiele szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, gwarantując wypłatę odszkodowania w wielu sytuacjach. Podczas gdy OC chroni tylko przed odpowiedzialnością cywilną z tytułu szkód wyrządzonych przez kierowcę w efekcie spowodowanego przez niego zdarzenia drogowego, AC zapewnia rekompensatę również za szkody wynikające z własnej winy kierowcy, działania osób trzecich lub z czynników losowych.

Dodatkowe ubezpieczenie AC działa w przypadkach, w których OC zdaje się na nic. Mowa o takich sytuacjach jak np. uderzenie w zwierzę wybiegające nagle przed maskę, zniszczenie karoserii przez padający grad czy kradzież auta przez nieznanych sprawców. Bez wątpienia warto mieć taką ochronę, jednak czy każdy kierowca może wykupić autocasco? Okazuje się, że nie, o czym piszemy poniżej.

Dla kogo autocasco

Z autocasco są wykluczeni właściciele samochodów o niskiej wartości i zaawansowanym wieku. Jeśli więc jeździsz 20-letnim Volkswagenem Golfem o wartości 5 tys., żadne towarzystwo nie zaproponuje Ci AC. Kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl pozwoli Ci na znalezienie najtańszego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, ale o pełnym autocasco musisz zapomnieć. Możesz natomiast wykupić tzw. minicasco, które chroni przed kradzieżą.

Dla kogo w takim razie jest AC? W głównej mierze dla wartościowych samochodów, których zniszczenie lub utarta wiązałaby się z poważnymi stratami finansowymi. Nowe lub kilkuletnie auta jak najbardziej mogą, a wręcz powinny zostać objęte polisą autocasco, co leży w interesie samych właścicieli. Jak w takim razie wybierać AC i czym się kierować przy zakupie?

Jak wybrać dobre AC

Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwracać uwagę przy wyborze autocasco, jest zakres ochrony ubezpieczeniowej. Oczywiście im on szerszy i im więcej sytuacji obejmuje polisa, tym lepiej. Powinno się rzucić okiem także na wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczeniowej, których powinno być jak najmniej. Ponadto warto się dowiedzieć, jakie są dostępne metody rozliczania szkody, w jaki sposób naliczana jest amortyzacja części, czy suma ubezpieczenia jest stała, czy malejąca oraz ile wynoszą udział własny i franszyza integralna.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE