O przedborskich macewach ciąg dalszy

W październiku 2013 roku na naszych łamach ukazał się artykuł na temat macew z placu przy ZSP w Przedborzu, Nasz czytelnik, pan Paweł Grabalski przysłał nam kolejne zdjęcia oraz informacje

W październiku 2013 roku na naszych łamach ukazał się artykuł na temat macew z placu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu. Nasz czytelnik, pan Paweł Grabalski przysłał nam kolejne zdjęcia oraz informacje.
Fot. Paweł Grabalski

Wspomniany artykuł znajduje się tutaj. Nasz czytelnik napisał, że robił zdjęcia macew zaraz po ich wydobyciu a potem razem z panem Dariuszem Dekiertem czyścili i robili dokumentację fotograficzną.

Od pana Pawła otrzymaliśmy też informację, że pomnik (tablicę) na przedborskim kirkucie (pisaliśmy o nim tutaj) postawiono na przypuszczalnym miejscu, w którym stał ohel cadyków z tego miasta. Poniżej znajduje się tłumaczenie tekstu autorstwa pana Dariusza Dekierta.

NASZEGO PANA, MISTRZA I NAUCZYCIELA, ŚWIĘTEGO MĘDRCA, RABI IZAJASZA

PRZEWODNICZĄCEGO SĄDU RABINACKIEGO W PRZEDBORZU
ZMARŁ 4 ELUL 5591

JEGO WNUKA, NASZEGO PANA, MISTRZA I NAUCZYCIELA, ŚWIĘTEGO RABINA,
RABI ABRAHAMA MOJŻESZA
SYNA ŚWIĘTEGO RABINA, RABI EMANUELA, NIECH PAMIĘĆ O SPRAWIEDLIWYM
BĘDZIE ZACHOWANA DO ŻYCIA W PRZYSZŁYM ŚWIECIE AMEN
ZMARŁ 22 ELUL 5678

RABINA I CADYKA, RABI CHAIMA ELEAZARA
SYNA ŚWIĘTEGO RABINA, RABI ABRAHAMA MOJŻESZA, NIECH PAMIĘĆ O
SPRAWIEDLIWYM BĘDZIE ZACHOWANA

NIECH ICH DUSZE ZWIĄZANE BĘDĄ W WĘZEŁ ŻYCIA

"RADA MIEJSC POCHÓWKU CADYKÓW NA CZELE Z RABINEM ISRAEL MEIR
GABAI, OBY ŻYŁ DŁUGO"

Izajasz z Przedborza to założyciel dynastii, najsłynniejszy z nich wszystkich. Tytuł cadyka odziedziczył po nim syn Emanuel, pochowany w Warszawie. Był żonaty z wnuczką Widzącego z Lublina. Po jego śmierci cadykiem został syn, Abraham Mojżesz z Rozprzy. Pierwotna tablica wyglądała inaczej, była w formie macewy, ale została zniszczona.

Więcej o:
przedbórz kirkut macewa żydzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE