Nieco więcej na temat kamienicy z Kościuszki 2

Na prośbę Czytelników spróbowaliśmy znaleźć informacje na temat kamienicy z ulicy Kościuszki 2

Na prośbę Czytelników spróbowaliśmy znaleźć informacje na temat kamienicy z ulicy Kościuszki 2.


Spora dyskusja rozwinęła się pod artykułem, w którym informowaliśmy o planowanym remoncie budynku znajdującego się na rogu ul. Kościuszki oraz Narutowicza. W komentarzach prosiliście o kilka słów na temat jego historii.

Udało nam się ustalić kilka faktów.

Przede wszystkim niektórzy komentatorzy ze wspomnianego artykułu mylą kamienicę z ulicy Kościuszki 2 z innym budynkiem znajdującym się przy ulicy Kościuszki 4, już po drugiej stronie rzeki Radomki. To właśnie przy Kościuszki 4 mieściły się ekskluzywne pokoje o hotelowym standardzie.

Wiemy, że zanim Metalurgia przejęła tereny w pobliżu obecnej ul. Kościuszki 2, należały one do rodziny Glińskich i Starosteckich. Metalurgia wykupiła je od pierwotnych właścicieli.

Niemiecka mapa z czasów II wojny światowej niewiele mówi na temat tego budynku, ponieważ w omawianym miejscu nie umieszczono żadnych informacji. Jednocześnie na podstawie tej mapy możemy sprostować kolejne domysły komentatorów z poprzedniego artykułu - posterunek Gestapo znajdował się w innym miejscu, przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza, w pobliżu obecnego urzędu skarbowego.

Dotarliśmy również do informacji, że w miejscu gdzie dziś przebiega pieszy skrót pomiędzy ulicą Kościuszki, a ulicą Narutowicza, istniały hodowlane stawy rybne.

Jak widać powyżej, zweryfikowanych informacji o budynku z ulicy Kościuszki 2 posiadamy niewiele. Jeśli ktoś z Czytelników wie coś więcej na ten temat, proszony jest o kontakt pod adresem paweldudek@radomsko24.pl.

Więcej o:
budynek historia dzieje metalurgia budownictwo ulica kościuszki 2 architektura
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE