Lucjan Kwaśniewski - burmistrz Radomska w latach 1935-39

Postać niezwykle ważna dla naszego miasta, choć bardzo niewiele o niej wiemy. Rada Miejska wybrała go burmistrzem dopiero za trzecim razem

Postać niezwykle ważna dla naszego miasta, choć bardzo niewiele o niej wiemy.

Nie znamy daty urodzin ani daty śmierci Lucjana Kwaśniewskiego. Cennym źródłem wiedzy na jego temat są autorskie wspomnienia jakie ukazywały się w lokalnej prasie w okresie międzywojennym.

Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej i wielkim zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. Ponadto w wojnie z 1920 roku wziął udział jako ochotnik i otrzymał za to odznaczenie.

Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej z 13 kwietnia 1931 roku, Lucjan Kwaśniewski odznaczony został "Krzyżem Niepodległości".

W latach 1935-1939 sprawował funkcję burmistrza Radomska. Na pierwszą kadencję wybrano go dopiero podczas trzeciego posiedzenia Rady Miejskiej. Jego zastępcą został Michał Świderski. Podczas sprawowania tej funkcji Kwaśniewski musiał skupić się przede wszystkim na oddłużeniu miasta, które nastąpiło podczas rządów komisarycznych. Ważną sprawą była również likwidacja bezrobocia, niestety efektów tych działań było niewiele pod koniec kadencji.

W lipcu 1939 roku Kwaśniewski ponownie został wybrany burmistrzem, i ponownie reprezentował Powszechny Blok Wyborczy. II wojna światowa przeszkodziła jednak w realizowaniu założonych celów.

Po wybuchu II wojny światowej sprawował w dalszym ciągu swój urząd, bo aż do marca 1940 podpisywał decyzje i zarządzenia na ogłoszeniach wydawanych przez władze okupacyjne.

O przedwojennym burmistrzu Radomska można było dowiedzieć się wielu interesujących faktów podczas wykładu zatytułowanego "Lucjan Kwaśniewski w świetle dokumentów Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach". Odczyt autorstwa Roberta Piwko (IPN Kielce) odbył się 3 maja z inicjatywy radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, we współpracy z Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku.

Więcej o:
lucjan kwaśniewski dwudziestolecie międzywojenne burmistrz wykład polskie towarzystwo historyczne oddział w radomsku władza
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE