Leszek Możdżer i Radomsko? Coś jest na rzeczy

Znacie pianistę i kompozytora Leszka Możdżera? Doszukaliśmy się bardzo luźnego związku tego artysty z naszym miastem

Znacie pianistę i kompozytora Leszka Możdżera? Doszukaliśmy się bardzo luźnego związku tego artysty z naszym miastem.
Fot. Agnieszka Walulik / Lic. CC 3.0


Na początku tego artykułu należy zaznaczyć, że niniejszy tekst jest ciekawostką, a nie sensacyjnym odkryciem i w kategoriach takiej właśnie dygresji od spraw poważnych, należy go traktować.

Kim jest Leszek Możdżer?

Leszek (a właściwie Lesław) Możdżer urodził się w 1971 roku w Gdańsku. W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Początkowo występował w zespole Emila Kowalskiego, jednak pierwsze sukcesy osiągnął z grupą Miłość. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Preisnerem, Davidem Gilmourem, Michałem Urbaniakiem, Kazikiem Staszewskim, raperem Eldo, Tymonem Tymańskim oraz zespołami Myslovitz, Blenders, Behemoth. Jego nagrania (jako solista bądź członek zespołu) słuchać na ponad 80 albumach. Dwa lata temu Możdżer został wybrany na funkcję przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition.

Warto dodać, że stał się tym samym pierwszym Polakiem pełniącym tę zaszczytną funkcję. W 2013 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski a w 2006 otrzymał Złotą batutę za Zasługi dla Kultury Polskiej. To tylko dwa z wielu wyróżnień jakie otrzymał Leszek Możdżer. Obecnie Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym Enter Music Festival w Poznaniu.



Co go więc łączy z Radomskiem...?

Pod koniec marca tego roku miała miejsce prezentacja drugiej części książki poświęconej sadze rodziny Półrolów. Autor książki, Zdzisław Machura, dowodził w niej, że Półrolowie pochodzą z Bogwidzowów i stamtąd rozprzestrzenili się w Radomsku, a potem w całej Polsce. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Na kartach książki znajdują się biogramy osób, które wywodzą się w rodu Półrolów (niekoniecznie noszą to nazwisko). Autor starał się opisywać osoby zasłużone, takie, które w swoim życiu zawodowym i społecznym wybijały się na tle innych.

Aby opowiedzieć co łączy Leszka Możdżera z Radomskiem, należy cofnąć się do przełomu XIX i XX wieku. Wówczas to 16-letnia Feliksa (córka Adama Półroli z Bogwidzowów) wzięła wbrew obojgu rodzicom ślub z Franciszkiem Morawcem, który był kolejarzem. Z tego małżeństwa urodziło się na początku XX wieku pięcioro dzieci, m.in. Wiktor, który podobnie jak ojciec, pracował na kolei. Ożenił się on z Marią. W 1944 roku Marii oraz Wiktorowi urodziła się córka - Lubomira. Wyszła ona za mąż za niejakiego Józefa Możdżera. I to właśnie owocem tego związku był Leszek, który już kilkanaście lat później przejawiał swoje wybitne uzdolnienia muzyczne.

Matka Lesława, Lubomira, podczas pobytu w Radomsku w 2013 roku, odwiedziła nawet groby rodzinne Morawców, znajdujące się na nowym cmentarzu.

Związki słynnego fortepianisty z naszym miastem są jak widać bardzo luźne... Warto jednak wiedzieć o tego typu ciekawostce.

Więcej o:
leszek możdżer półrola zdzisław machura bogwidzowy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE