Kościół w Kodrębie i jego patronka

Kościół znajduje się w centralnej części wsi, na krzyżowaniu dróg do Przedborza, Radomska i Kobiel Wielkich

Kościół znajduje się w centralnej części wsi, na skrzyżowaniu dróg do Przedborza, Radomska i Kobiel Wielkich.
Fot. Paweł Dudek

W okresie świąt Bożego Narodzenia tuż obok budynku kościoła parafianie budują okazałą żywą szopkę, w której umieszczone są zwierzęta. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem.

Parafia w Kodrębie istniała już przed 1401 rokiem, wówczas kościół był drewniany. W 1517 roku rodzina Kodrębskich ufundowała obecny kościół, który później został zniszczony przez pożar oraz w wyniku najazdu Szwedów na Polskę w połowie XVII wieku.

Kościół odnowiono na początku XVIII wieku, ale po raz kolejny pochłonął go pożar (w 1768 roku). Odremontowano go w 1872 roku, a rozbudowano w 1920. Do tamtej pory niemalże każdy proboszcz remontuje bądź rozbudowuje kościół.

Przed kościołem znajduje się pomnik pochodzącego z tej parafii biskupa Stefana Bareły. Z kolei na jednej z zewnętrznych ścian kościoła znajduje się tablica poświęcona Henrykowi Piaseckiemu "Zaporze" (członkowi Armii Krajowej a potem Konspiracyjnego Wojska Polskiego).

Święta Jadwiga Śląska

Patronką kościoła w Kodrębie jest św. Jadwiga Śląska.

Żyła w latach 1178-1243 (niektóre źródła mówią, że urodziła się w 1180 roku, jeszcze inne - 1174). Była żoną księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego, któremu urodziła aż siedmioro dzieci. Po 19 latach małżeństwa, razem z mężem złożyli śluby czystości. W swoim życiu Jadwiga wykazywała się skromnością, pomagała chorym i ubogim, była fundatorką wielu kościołów. Istnieje nawet legenda, iż posiadająca duży majątek Jadwiga chodziła boso, aby w ten sposób nie odróżniać się od zwykłych ludzi.

Kanonizowana została przez papieża Klemensa IV. Uznaje się ją za patronkę Polski oraz Śląska, a także małżeństw i rodzin chrześcijańskich. W XX wieku czczona była jako patronka pojednania polsko-niemieckiego. W stolicy Niemiec funkcjonuje katedra św. Jadwigi, będąca kościołem arcybiskupim archidiecezji berlińskiej.

Więcej o:
kodrąb kościół henryk piasecki stefan bareła kodrębscy parafia św. jadwiga śląska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE