Kościół na Bugaju oraz jego otoczenie

W miejscowości Bugaj (gmina Kodrąb) znajduje się zabytkowy kościół pw. Św. Leonarda

W miejscowości Bugaj (gmina Kodrąb) znajduje się zabytkowy kościół pw. Św. Leonarda.
Fot. Paweł Dudek
Został on zbudowany najprawdopodobniej w XVIII wieku. Z inicjatywy hrabiny Antoniny Ankwicz-Skarbkowej (dziedziczki Zakrzewa) w 1862 roku kościół odrestaurowano, z tego też roku pochodzi murowana wieża w jego zachodniej części.

Jest to budynek orientowany, drewniany, o konstrukcji zrębowej. Posiada jedną nawę oraz krótkie prezbiterium w kształcie prostokąta. W kościele znajdują się trzy ołtarze. Od strony północnej zbudowana jest zakrystia. Z kolei na zewnętrznej ścianie kościoła (południowa strona ołtarza) znajduje się obraz przedstawiający św. Leonarda.

Msze odbywają się m.in. w niedziele i święta o godz. 10.15.

Kościół otoczony jest murem. Na placu wokół niego znajduje się kilka nagrobków. Bardzo okazały jest nagrobek poświęcony hr. Romanowi Skarbkowi-Ankwiczowi, który zmarł 2 kwietnia 1842 r. Nagrobek ten ufundowała jego żona Antonina.

Ponadto, po drugiej stronie placu znajduje się miejsce spoczynku dwóch lotników polskich 55. Eskadry Bombowej 5. Pułku Lotniczego w Lidzie, poległych w obronie ojczyzny 3 września 1939 r. - ppor.obs. Czesława Podogrodzkiego oraz kpr. strzelca Bolesława Jana Leśniewskiego. Zostali oni zaatakowani przez niemieckie Messerschmitty.

Tuż za grobem lotników znajduje się mogiła Stanisława Dziegiecia, który w 1943 roku zginął z rąk okupanta.

Więcej o:
bugaj kościół zabytek budynek św. leonard
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE