Kolejowe Radomsko i okolice

Wiele unikalnych informacji, ciekawostek oraz zdjęć, których trudno szukać w jakichkolwiek przewodnikach po naszym regionie, znajduje się na znalezionej przez nas stronie internetowej

Wiele unikalnych informacji, ciekawostek oraz zdjęć, których trudno szukać w jakichkolwiek przewodnikach po naszym regionie, znajduje się na stronie internetowej poświęconej stacjom i bocznicom kolejowym w Radomsku oraz jego okolicach.
Screen strony

Radomszczański dworzec kolejowy to budynek, który oddano do użytku w latach 30. XX wieku. Sama kolej dotarła do miasta znacznie wcześniej, bo w połowie XIX wieku. Znacząco wpłynęło to na rozwój gospodarczy Radomska, której właśnie kolei zawdzięcza powstanie m.in. Metalurgii oraz wielu innych firm przemysłowych.

W naszym mieście dawniej wykorzystywano aż sześć bocznic, którymi transportowano towary z największych zakładów. Dziś po bocznicach pozostały tylko zarośnięte tory.

W Internecie można jednak znaleźć interesującą stronę poświęconą temu tematowi. Znajdziemy na niej wyczerpujące opisy bocznic (zarówno tych, które jeszcze istnieją, jak i tych, które już dawno rozebrano), ciekawe archiwalne zdjęcia dworca oraz inne informacje.

Warto przeczytać m.in. o nieistniejącej bocznicy przechodzącej przez ulicę Reja (poruszaliśmy już ten temat na naszym portalu - tutaj), a także tej, która prowadzi na teren Famegu. Uwagę przyciąga też zdjęcie zburzonego dworca w Noworadomsku (zupełnie inny budynek niż obecnie).

Autorem strony jest niejaki Jack. Ostatnia aktualizacja pochodzi z końca 2011 roku, strona pod względem wizualnym nie prezentuje się też zbyt okazale, nie zmienia to jednak faktu, że witryna jest cennym (i chyba jedynym w tym temacie) źródłem informacji oraz ciekawostek. Na koniec przeglądania zachęcamy do wpisania się do księgi gości (lewy dolny róg na stronie głównej), co będzie miłą pamiątką oraz informacją dla autora.

Strona znajduje się pod adresem www.kolejoweradomsko.republika.pl.

Więcej o:
kolej tory dworzec pociąg kolejka bocznica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE