Kirkut w Przedborzu

Przedborski cmentarz żydowski znajduje się nad rzeką Pilicą, na przedłużeniu ulicy Ogrodowej

Przedborski cmentarz żydowski znajduje się nad rzeką Pilicą, na przedłużeniu ulicy Ogrodowej.
Fot. Paweł Dudek

Żydzi przybywali do miasteczka już w średniowieczu, ale dopiero XVI-wieczny król Stefan Batory nadał im prawo osiedlania się tamże. Posiadali oni swoją bożnicę (w 1939 roku została ona spalona), instytucje kulturalne oraz polityczne. W dwudziestoleciu międzywojennym ludność żydowska stanowiła ponad 60% ogółu mieszkańców Przedborza, a na 24 radnych miejskich aż 14 było Żydami. W czasie II wojny światowej niemal wszyscy zginęli z rąk Niemców. Dziś jedną z pamiątek po tych dawnych mieszkańcach Przedborza jest kirkut.

Łatwo na niego trafić. Z ulicy Trytwa należy skręcić w ulicę Ogrodową. Cmentarz zaczyna się mniej więcej w miejscu, gdzie ulica Ogrodowa zamienia się w las.

Obecnie kirkut jest dość zaniedbany. Zachowały się tam jednak liczne płyty nagrobne oraz ich fragmenty. Większość macew zaledwie wystaje z ziemi, resztę albo zniszczono, albo przeniesiono w inne miejsca.

Kilka płyt zachowało się w miejscowym Muzeum Ludowym. Niestety spora ilość była też wykorzystana do... wybrukowania placu wokół ówczesnej siedziby niemieckiej żandarmerii w trakcie II wojny światowej. Pisaliśmy o tym fakcie tutaj.

W dalszej części cmentarza znajduje się pomnik-obelisk z napisami w języku jidysz.

Cmentarz żydowski w Przedborzu jest niewątpliwie cenną pozostałością i pamiątką po dawnych mieszkańcach. Zachęcamy do obejrzenia poniższych zdjęć przedstawiających kirkut.

Więcej o:
cmentarz żydowski kirkut przedbórz żydzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE