Jak to z prawami miejskimi Radomska było

Wbrew powszechnie dostępnym informacjom, Radomsko nie otrzymało praw miejskich w 1266 roku

Leszek Czarny na obrazie Jana Matejki. Licencja: własność publiczna

Wbrew powszechnie dostępnym informacjom, Radomsko nie otrzymało praw miejskich w 1266 roku.

Całkiem niedawno na facebookowym fanpejdżu Radomska pojawiła się ciekawostka związana z historią naszego miasta. Napisano tam, że "(...) podstawowy dokument dla Radomska - dokument lokacyjny nadający prawa miejskie został wystawiony w 1266 r. przez księcia sieradzkiego Leszka Czarnego (...)".

Nie jest to jednak prawdą, bo podczas wystawiania tego dokumentu Radomsko już na pewno posiadało prawa miejskie.

Dokument z 1266 roku dotyczy zaś przywileju, na mocy którego wójtostwo miasta Radomska (a więc już wtedy istniejącego i funkcjonującego ośrodka miejskiego) zostało sprzedane niejakiemu Godynowi. W piśmie tym Radomsko jest określane jako "civitas" (z łac. miasto).

Gdyby dokument z 1266 roku był rzeczywiście aktem nadania praw miejskich, to Radomsko określone by było tam jeszcze jako "villa" (z łac. wieś). Taka forma zapisu i konstrukcja dokumentu była powszechnie wówczas stosowana.

Nie zachował się oryginał tego dokumentu, lecz jego uwierzytelniona kopia z XVI wieku.

Kiedy więc Radomsko prawa miejskie otrzymało? Nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat, ale można przypuszczać, że najprawdopodobniej była to druga połowa XII lub XIII wiek.

Błędnie przyjmuje się, że prawa miejskie Radomsko posiada od 1266 roku, ponieważ ów dokument jest nazywany najstarszym przywilejem Radomska, więc do nieprawidłowej interpretacji takiego określenia już niedaleko. Niestety błąd ten jest często powtarzany, także w wielu książkach, i zapewne ten rodzaj publikacji był źródłem informacji jakie znalazły się na fanpejdżu miasta na Facebooku.

Więcej o:
prawa miejske przywilej leszek czarny historia dzieje średniowiecze miasto wieś
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE