Historia regionu w datach - lata 1919-1926

Koniec sierpnia to najwyższy czas, aby zaprezentować kolejny artykuł na temat historycznych dat związanych z naszym regionem.

Józef Piłsudski - pierwszy Honorowy Obywatel Miasta Radomska. Źródło: Wikipedia. Licencja: domena publiczna

Koniec sierpnia to najwyższy czas, aby zaprezentować kolejny artykuł na temat historycznych dat związanych z  naszym regionem. Tym razem przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z lat 1918-1926.

5 października 1919 - odbyły się pierwsze w niepodległej Polsce wybory do Rady Miejskiej. Stanowisko naczelne w Zarządzie miasta objął Walenty Starostecki jako burmistrz miasta.

1920 - z Jasienia do Radomska przeniesiono hutę szkła (na ulicę Świętej Rozalii).

kwiecień 1920 - zaczęła się ukazywać "Strażnica", pierwsza gazeta w Radomsku.

1 listopada 1920 - ukazał się pierwszy numer "Gazety Radomskowskiej".

1921 - nastąpiło odnowienie kościoła Św. Marii Magdaleny w Gidlach.

1921 - w Radomsku powstało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół".

9 października 1921 - w Radomsku urodził się Tadeusz Różewicz – poeta, dramatopisarz, prozaik. Jeden z największych, żyjących przedstawicieli polskiej literatury.

17 października 1921 - Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wizytował Radomsko w związku z otrzymaniem przez Niego godności Pierwszego Honorowego Obywatela miasta Radomska.

4 grudnia 1922 - projekt rozbudowy budynku ratusza miejskiego w Radomsku został zatwierdzony przez Ministerstwo Robót Publicznych.

5 stycznia 1924 - o godz. 9.30 doszło do pożaru budynku elektrowni miejskiej. Za przyczynę pogorzeli uznano wybuch oliwy w hali maszyn.

1925 - słynny fotografik Edmund Osterloff zamieszkał w Radomsku.

1 września 1926 - o godz. 13.00 odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę łaźni miejskiej na placu przy ul. Źródlanej.

Część informacji pochodzi ze strony www.muzeum.radomsko.pl. Jeśli znacie jakieś inne daty związane z historią Radomska i okolic z tego zakresu czasowego, prosimy o przesłanie informacji na adres paweldudek@radomsko24.pl. Artykuł zostanie uaktualniony.

Więcej o:
historia xx wiek data chronologia wydarzenia dzieje
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE