Historia regionu w datach - do roku 1400

W 2012 roku będziemy znów prezentować Wam najważniejsze daty związane z historią Radomska i okolic.

Najstarsza zachowana pieczęć Radomska, pochodząca z czasów panowania Kazimierza Wielkiego (1333-1370)

W 2012 roku będziemy znów prezentować Wam najważniejsze daty związane z historią Radomska i okolic. Tym razem co miesiąc przedstawimy Wam ważne wydarzenia ułożone w kolejności chronologicznej. Na początek daty do końca wieku XIV, czyli do roku 1400.


1136 - pierwsza wzmianka o Przedborzu (Bulla Gnieźnieńska, dziesięcina z ceł przeprawy przez Pilicę przypadała Arcybiskupowi Gnieźnieńskiemu).

1243 - pierwsza pisemna wzmianka o Radomsku. Przebywający w Radomsku książę Konrad Mazowiecki wystawił dokument potwierdzający nadania dla dominikanów w Płocku.

1266 - w Maluszynie książę sieradzki Leszek Czarny wydał przywilej sprzedający wójtostwo miasta Radomska niejakiemu Godynowi. Dokument ten często jest błędnie określany jako nadanie praw miejskich Radomsku. Tymczasem po wczytaniu się w to źródło, okazuje się, że prawa miejskie Radomsko już od jakiegoś czasu posiadało.

1288 - sprowadzenie Franciszkanów do Radomska.

1291 - pierwsza wzmianka na temat Kamieńska (wybudowanie drewnianego kościółka parafialnego pod wezwaniem św. Piotra i Pawła).

8 września 1367 - po raz pierwszy pojawia się wzmianka na temat Strzałkowa. Przy okazji wystawiania aktu fundacyjnego dla kościoła w Szczercowie król Kazimierz Wielki nadał dziesięciny z ról dworów królewskich ze Strzałkowa oraz trzech innych miejscowości.

1374 - nadanie praw miejskich Kamieńskowi przez Królową Elżbietę.

25 listopada 1382 - odbyło się w Radomsku spotkanie przedstawicieli szlachty z Wielkopolski i Małopolski, które przeszło do historii pod nazwą „Wiec Generalny Całego Królestwa Polskiego”. Główne obrady toczyły się w klasztorze OO. Franciszkanów, który był klasztorem królewskim. Szlachta całego królestwa poprzysięgła sobie braterskie przymierze i jednolite postępowanie. Na tym zjeździe postanowiono:
- wstrzymać się ze złożeniem hołdu wierności dla margrabiego Zygmunta uznając za królową i dochowując wierności tej córce Ludwika, która wraz z mężem zamieszka na stałe w Polsce 
- bronić dóbr państwa i kościoła, jeśliby je w czasie bezkrólewia ktoś zamierzał naruszać 
- zwalczać tych, którzy występowali przeciw tym postanowieniom.

2 marca 1384 - Zwołano do Radomska kolejny zjazd szlachty obydwu dzielnic (Wielkopolski i Małopolski) oraz przedstawicieli miast. Licząc się z dłuższym bezkrólewiem, podjęto postanowienia służące bezpieczeństwu powszechnemu. Starostom generalnym dodano do pomocy po 6 doradców ze szlachty i po 2 z miast. Winni oni byli złożyć przysięgę na wierność córkom królewskim. Nikt z nich nie miał prawa porozumiewać się z dworem na własną rękę, ani wydawać grodów obcym do chwili koronacji monarchini. Do tego też momentu zawieszono obsadę urzędów i zabroniono ubiegania się o nie na Węgrzech. Zawarto także porozumienie z Władysławem opolskim, licząc na jego usługi jako mediatora na dworze. Do Węgier wysłano kolejne poselstwo, wyznaczając ostateczny termin przybycia Jadwigi na 29 maja 1384 roku. W przypadku dalszej zwłoki zagrożono możliwością wyboru innego władcy.

1398 - pierwsza pisemna  wzmianka na temat parafii Św. Lamberta w Radomsku. Proboszczem był wówczas duchowny Mikołaj, wymieniono go w księgach ziemskich piotrkowskich.



Jeśli znacie jakieś inne daty związane z historią Radomska i okolic z tego zakresu czasowego, prosimy o przesłanie informacji na adres paweldudek@radomsko24.pl. Artykuł zostanie uaktualniony.

Więcej o:
historia chronologia dzieje źródła historia radomska historyczne radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE