Gramatyka z języka angielskiego -o czym musimy pamiętać?

Gramatyka z języka angielskiego -o czym musimy pamiętać?

Jeśli chodzi o naukę języka obcego niewątpliwie największą trudność większości z nas przysparza gramatyka. Jest ona trudna do nauczenia, zasad jest wiele, a wyjątków jeszcze więcej… Wiele osób boi się gramatyki ze względu na zbyt dużą ilość materiału wypełnionego czasami i skomplikowanymi konstrukcjami. Jednak nie taki diabeł straszny! Nikt nie każe nam nauczyć się wszystkiego w jedną noc. Kluczowa jest systematyczność i metoda małych kroczków. Rzeczywiście gramatyka może być dla uczniów trudna, jednak jeśli staramy się realizować tematy po kolei, stosownie do naszych możliwości. Takie działania nie tylko przyniosą efekty, ale będzie to wiedza, która zostanie z nami na dłużej. A chyba o to właśnie nam chodzi!

Gramatyka czyli co?

Nauka języka obejmuje kilka dziedzin -leksyka, gramatyka, pisanie, mówienie i czytanie. Gramatyka obejmuje wszystkie reguły tworzenia zdań i dialogów. Dla wielu uczniów kojarzy się wyłącznie z czasami, jednak na tym zabawa się nie kończy. Zazwyczaj zaczynamy od konstrukcji prostych zdań, a dopiero później dochodzi reszta. Zaczynamy od czasów teraźniejszych (Present Simple, Present Continuous), później dochodzą przeszłe, a na końcu przyszłe. Na początek zaczynamy od najprostszych i najczęściej używanych po czym stopniowo podnosimy poprzeczkę. Gdy już opanujemy tę kwestię dochodzą konstrukcje zdaniowe tj. strona bierna, mowa zależna, konstrukcja used to, tryb przypuszczający, be going to i wiele więcej. Nie możemy również zapomnieć, że gramatyka to także zasady tworzenia i odmiany przymiotników i rzeczowników.

Czy musimy ją znać?

Tak naprawdę niczego nie musimy, a jedynie możemy. Wiele osób twierdzi, że gramatyka nie jest potrzebna do porozumiewania się w języku angielskim. W końcu znamy słownictwo, a regułki i tabelki to dla uczniów strata czasu. Możliwe, że z taką wiedzą jakoś się dogadamy, jednak tylko możliwe. W końcu gramatyką zaznaczamy czas naszej wypowiedzi, kontekst, liczbę, stopień… Bez niej trudno zrozumieć o co nam właściwie chodzi. Nie ukrywając odpowiednie użycie reguł wpływa również na estetykę naszej całej wypowiedzi. Co z tego, że znamy najpiękniejsze słówka jak nie umiemy ich odmieniać i używać w odpowiednich kontekstach? Jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego w pełni to gramatyka jest tutaj niezbędna.

Odpowiedni plan i zaangażowanie

Jeśli weźmiemy repetytorium gramatyczne zawierające wszystkie kwestie dotyczące języka i musielibyśmy się tego nauczyć… dla każdego ucznia byłaby to przerażająca wizja. Jednak nikt nam nie każde tego robić. Jedyną skuteczną metodą jest systematyczne zaglądanie do materiałów i rozwiązywanie zadań dotyczących danego tematu. Nie zapominajmy również o różnorodnych formach i sposobach, za pomocą których możemy poszerzać naszą wiedzę. Uczyć się możemy nie tylko z książek, ale również z np. z platformy edukacyjnej dlaucznia.pl lub aplikacji mobilnych. Sposobów nauki jest tak wiele, że z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Jednak kluczowe w tym wszystkim są nasze chęci i zaangażowanie. Chcieć to móc!

Aby nauczyć się gramatyki, powinniśmy być w to zaangażowani całymi sobą. Gramatyka nie może być aż tak trudna – skoro inni potrafili się jej nauczyć, nam też się uda. Jeśli znamy kogoś, kto dobrze mówi w języku angielskim, spytajmy o metody, które stosował/stosowała i rady na temat planowania nauki. Z pewnością każda osoba, powie ci by się nie poddawać. Wiele osób rzuca naukę, kiedy napotka pierwsze trudności. Jeśli rzeczywiście chcesz się czegoś nauczyć, staraj się zrozumieć to, co sprawia ci trudność. Bądź uparty/uparta – szukaj rozwiązań jak tylko możesz. W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów na temat interesujących cię zagadnień. Jeżeli coś jest niejasne, poczytaj o tym online. Jeśli w twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto mógłby ci pomóc, masz również możliwość zadawać pytania na forach poświęconych nauce angielskiego. Pamiętaj, że nie ma zagadnień, których nie będziesz potrafił/potrafiła zrozumieć – niektóre rzeczy wymagają po prostu więcej czasu.

Materiał Partnera

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE