Epitafium Siemiradzkiego w Strzałkowie

Henryk Siemiradzki był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy. Przyczynił się m.in. do powstania Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego najsłynniejsze dzieło to "Pochodnie Nerona".

Henryk Siemiradzki był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy. Przyczynił się m.in. do powstania Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego najsłynniejsze dzieło to "Pochodnie Nerona". Co ciekawe, malarz ten przez pewien czas mieszkał w Strzałkowie nieopodal Radomska.

O Henryku Siemiradzki pisaliśmy już na portalu Radomsko24.pl - w jednym z artykułów przedstawiliśmy jego postać. Innym razem opisywaliśmy zabytkowy herb, jaki znajduje się na froncie należącego kiedyś do Siemiradzkiego dworku.

W Strzałkowie zachowało się niewiele pamiątek po malarzu. Oprócz wymienionego wyżej dworku (który został gruntownie przebudowany) w miejscowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się epitafium poświęcone Siemiradzkiemu.

Jest to tablica ufundowana przez najbliższą rodzinę Henryka Siemiradzkiego. Umieszczono ją na filarze prezbiterium, w lewej części świątyni (patrząc od strony ołtarza). Epitafium zawiera czternastowersowy tekst pisany wersalikami. Oto treść:


"Ś.P.

HENRYK SIEMIRADZKI
ARTYSTA MALARZ
CZŁONEK WIELU AKADEMII
KAWALER ORDERÓW
UR. 24 PAŹDZIER. 1843 R.
ZM.23 SIERPNIA 1902 R.W STRZAŁKOWIE
W GŁĘBOKIM SMUTKU POGRĄŻENI
ŻONA I DZIECI, KAMIEŃ TEN
NA WIECZNĄ PAMIĄTKĘ POŁOŻYLI
PROSZĄC O WESTCHNIENIE DO BOGA
ZA SPOKÓJ DUSZY NIEODŻAŁOWANEGO
MĘŻA I OJCA."


Pozornie mało znaczące epitafium przekazuje bardzo ważną informację o dacie urodzin artysty. Różni badacze twórczości Henryka Siemiradzkiego podają bowiem różne daty jego urodzin. Rozbieżność wynika stąd, że na obszarze gdzie urodził się artysta (obecnie teren Ukrainy) powszechną praktyką było używanie kalendarza juliańskiego, a nie obowiązującego nas gregoriańskiego.

Przytoczenie na epitafium fundowanym przez najbliższą rodzinę daty urodzin Siemiradzkiego jest więc potwierdzeniem faktycznej daty urodzin artysty, bo warto się zgodzić ze stwierdzeniem, że o takich faktach najlepiej wiedzą najbliżsi.

Więcej o:
henryk siemiradzki strzałków epitafium
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE