Zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego

Zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego

Ceny mieszkań w Polsce od dłuższego czasu utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Tylko niewielka część nabywców decyduje się, więc na zakup gotówkowy. Zdecydowanie najczęściej występującą formą finansowania zakupów mieszkaniowych jest kredyt hipoteczny.

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który zazwyczaj spłacany jest w długim okresie czasu. Podstawowym jego zabezpieczeniem jest hipoteka na kredytowanej nieruchomości. Aby w ogóle móc otrzymać kredyt hipoteczny trzeba wykazać się zdolnością kredytową. Banki pod tym terminem rozumieją sytuację, gdy dany klient jest w stanie terminowo spłacać raty kredytowe w dłuższym horyzoncie czasowym. Jeśli ktoś ma w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinien zawczasu postarać się zwiększyć swoje szanse na pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Warto odkładać pieniądze na wkład własny, bo jego istnienie sprawia, że oferta kredytowa jest tańsza. Dużo wcześniej trzeba też zadbać o stabilną pozycję zawodową oraz o budowanie pozytywnej historii kredytowej.

Główne obawy związane z kredytem hipotecznym

Osoby, które rozważają zaciągnięcie kredytu hipotecznego najbardziej boją się długiego okresu spłaty. Takie kredyty zaciąga się zwykle na okres o długości 20 albo 30 lat. Jest to naprawdę odległy horyzont czasowy, dlatego poziom niepewności jest wysoki. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że w Polsce znaczna część kredytów hipotecznych jest w całości spłacana dużo szybciej, bo po 7-9 latach.

Rankingi kredytów hipotecznych

W Internecie możemy znaleźć, co najmniej kilka aktualnych rankingów kredytów hipotecznych. Jest to niezwykle przydatne narzędzie dla wszystkich przyszłych nabywców mieszkań, którzy poszukują dobrej oferty kredytowej. Typowy ranking kredytów hipotecznych ma formę porównywarki, gdzie zestawia się takie wartości jak: oprocentowanie, marża, prowizja, rata miesięczna, całkowity koszt. Warto korzystać także z tych rankingów, które wzbogacone są o komentarze specjalistów od rynku nieruchomości.

Śledząc dostępne rankingi (np. na http://www.wktorymbanku.pl/ranking-kredytow-hipotecznych/ można zauważyć, że korzystne oferty występują w przypadku korzystania z pakietów usług bankowych. Jeśli więc do kredytu hipotecznego dobierzemy rachunek osobisty z wpływem wynagrodzenia albo zakupimy ubezpieczenie na życie, to możemy liczyć na niższe koszty. Śledząc poszczególne rankingi szybko zauważymy, że warto robić porównania, bo różnica między ratami miesięcznymi dla kredytu hipotecznego tej samej wysokości może wynosić nawet kilkaset złotych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE