Wyciągarka ręczna - w jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej?

Wyciągarka ręczna - w jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej?

Wyciągarki samochodowe to sprzęty, które mogą przydać się w niejednej sytuacji na drodze, ale i poza nią. Producenci oferują szeroki wybór wyciągarek, co pozwala dopasować je do swoich potrzeb, a także parametrów samochodów czy przedmiotów, jakie najczęściej będą wyciągane.

Wśród tego typu produktów sporym zainteresowaniem cieszą się wyciągarki ręczne, które mają dobre parametry, a także są dość poręczne. Dlaczego warto mieć taką wyciągarkę? W jakiej sytuacji sprawdzi się ona najlepiej?

Wyciągarka ręczna – co to takiego?

Wyciągarka ręczna jest przeznaczona przede wszystkim do wyciągania samochodów z osuwisk czy grząskiego gruntu. Spośród wszystkich dostępnych na rynku wyciągarek jest najlżejsza i najtańsza. Dzieje się tak ze względu na to, że nie jest ona wyposażona w żaden mechanizm pozwalający na automatyczne działanie. Do jej działania potrzebna jest siła ludzkich mięśni. Ceniona jest też za prostą i bezproblemową obsługę. Podobnie jak przy wyborze innego rodzaju wyciągarek, tak i przy doborze tej ręcznej, należy zwrócić uwagę do czego będzie wykorzystywana najczęściej – pod to będzie dobierać się jej wymiary oraz moc wyciągu.

Jakie zalety ma wyciągarka ręczna?

Dobrze dobrana wyciągarka ręczna pozwala na stabilną i bezpieczną pracę. Urządzenie jest cenione ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz wyposażenie w odpowiednie zabezpieczenia np. uchwyt zwalniający linę czy zabezpieczenie przeciążeniowe. Dodatkowo wyciągarka tego typu jest konstruowana w taki sposób, aby człowiek ją obsługujący mógł poradzić sobie z wyciągnięciem nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Zazwyczaj wyciągarki ręczne, np. takie, które można zobaczyć na stronie dragonwinch.com, pozwalają na wyciągnięcie przedmiotów ważących do 2 ton. Niektóre ręczne wyciągarki mają większy udźwig np. do 5 ton. Wyposażone są wówczas w dodatkowe przełożenie. Więcej informacji na temat zalet i działania wyciągarek ręcznych można znaleźć w artykule Wyciągarka ręczna – dlaczego warto ją mieć?

Kiedy najlepiej sprawdzi się wyciągarka ręczna?

Z uwagi na to, że wyciągarka ręczna nie ma tak dużej mocy jak elektryczna czy hydrauliczna, należy pamiętać, że nie każda będzie nadawała się do bardzo ciężkich prac np. wyciągania ciężkich samochodów, które mocno utknęły w grząskim gruncie. W takim przypadku należy wybrać albo bardzo mocną wyciągarkę ręczną, albo zainwestować w urządzenie elektryczne bądź hydrauliczne, zwłaszcza, jeśli regularnie uczestniczy się w rajdach, czy jeździ po trudnym terenie.

Do czego zatem może przydać się ręczna wyciągarka? Przede wszystkim do wciągania samochodów na lawety oraz przetransportowania pojazdu, który się osunął lub zepsuł w bezpieczne miejsce na niewielką odległość np. z dala od osuwiska. Tego typu wyciągarki będą pomocne również dla osób posiadających łodzie. Dzięki nim można załadować niewielką łódź na samochód, a także wyciągnąć ją z wody na brzeg.

Wyciągarki ręczne niekiedy wykorzystywane są również na placach budowy lub w warsztatach mechanicznych. Można dzięki niej np. usunąć większe kamienie czy ciężkie do wykarczowania pnie drzew w czasie oczyszczania terenu pod budowę domu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE