Zakończyły się Targi Edukacyjne "DLA ŻAKA"

Trzeba przyznać, że Targi Edukacyjne "DLA ŻAKA" cieszyły się ogromnym powodzeniem, bo dla młodych radomszczan to jedyna tego rodzaju możliwość aby poznać ofertę edukacyjną... ››

Trzeba przyznać, że Targi Edukacyjne "DLA ŻAKA" cieszyły się ogromnym powodzeniem, bo dla młodych radomszczan to jedyna tego rodzaju możliwość aby poznać ofertę edukacyjną szkół wyższych.

- Fajnie, że odbyła się taka impreza. To lepsze niż przeglądanie stron internetowych szkół a na bezpośrednie wizyty w kilkunastu uczelniach nie miałabym ani pieniędzy, ani czasu, bo wkrótce matura - mówi Ania z I LO.

Rzeczywiście, uczelni było całkiem sporo - więcej niż rok temu. Oto one:
- Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi – Sponsor Główny
- Centrum Nauki i Biznesu ŻAK – Sponsor
- Uniwersytet Łódzki
- Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
- Szkoła Policealna Samorządu Łódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim
- Akademia Polonijna w Częstochowie
- Wyższa Szkoła Handlowa im. Króla Stefana Batorego
- Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Uniwersytet Humanistyczno Przyrodniczy
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Opolska
- Politechnika Częstochowska
- Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie
- Ośrodek Kształcenia i Biznesu SOKRATES
- Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie
- Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi
- Szkoła Policealna nr 1 w Radomsku (przy Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych)
- Zespół Szkół Policealnych i Ogólnokształcących LOGOS
- Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie.

Targi rozpoczęły się o godz. 9. Na sali widowiskowej Justyna Niemczyk i Paweł Dudek zaprezentowali statystyki rekrutacji na studia w oparciu o ankietę przeprowadzoną rok temu wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Porównano te dane z wynikami ogólnopolskimi. Okazało się, że w Radomsku trendy są nieco inne niż w Polsce. U nas uczelnie o profilu uniwersyteckim cieszą się takim samym zainteresowaniem jak politechniki, z kolei w Polsce politechniki są popularniejsze. Młodzi radomszczanie nie kwapią się do tego aby studiować za granicą. Zdecydowanych na taką naukę było w zeszłym roku zaledwie 7% maturzystów (co nie oznacza też, że wszyscy oni podjęli studia poza Polską).

Każdy maturzysta tuż po wejściu do Miejskiego Domu Kultury otrzymał od organizatorów pakiet gadżetów - teczkę, długopis, notes i zakładkę do książki. Podobnie było na stoiskach uczelni, bo trzeba przyznać, że praktyczne materiały reklamowe cieszą się dużą popularnością wśród uczniów. Długopis, notesik, cukierek, ołówek, podkładka pod myszkę, smycz - to tylko niektóre z gadżetów dostępnych na stoiskach prawie każdej szkoły. Oczywiście wszystko to opatrzone było logo uczelni, tak aby każdy maturzysta wiedział po przyjściu do domu od kogo dostał mały prezencik.

Uczniowie mogli wziąć także udział w warsztatach. W tym celu organizatorzy zaprosili na targi doradców zawodowych, pracowników uczelni wyższych i specjalistów ds. rekrutacji. W ramach targów odbyły się następujące warsztaty:
- "Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe" - prowadzone przez doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu pracy w Radomsku
- "Orientacja zawodowa  planowanie kariery" - prowadzone przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Piotrkowie Trybunalskim
- "Współpraca i rywalizacja" - prowadzone przez dr Małgorzatę Roślak ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi
- "Znajdź pracę!" - prowadzone przez Klub Myśli Społecznej Inicjatywy.

- Mam bardzo pozytywne wrażenia z warsztatów, bo rozmawialiśmy na tematy, które nas interesują a prowadzący wykazywali się ogromną wiedzą i bezpośrednim podejściem do naszych problemów - mówi Piotrek, jeden z uczestników.

Dużą popularnością cieszyły się testy predyspozycji zawodowych, które przeprowadzane były przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku:
- Z testów wyszło mi, że mam zdolności do zarządzania, ale także jestem dobry w sprawach technicznych. Właściwie to już od jakiegoś czasu planowałem iść na budownictwo albo geodezję, a te testy jeszcze bardziej mnie do tego przekonały. Złożę dokumenty na Politechnikę Warszawską, Wrocławską i może też na Częstochowską, bo przedstawiciele tej uczelni pojawili się na targach i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy - powiedział Kamil z I LO.

Organizatorami Targów Edukacyjnych "DLA ŻAKA" byli Poseł na Sejm RP Jacek Zacharewicz oraz radomszczańskie Koło Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci".

Patronat Honorowy nad imprezą objął Minister Edukacji Narodowej.

Sponsorem Głównym była Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

Sponsorem było Centrum Nauki i Biznesu ŻAK.

Partnerami byli:
- Starostwo Powiatowe w Radomsku
- Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku
- Miejski Dom Kultury w Radomsku
- Poseł do Parlamentu Europejskiego Joanna Skrzydlewska
- Klub Myśli Społecznej Inicjatywy.

Patronat Medialny nad imprezą objęli:
- Portal Radomsko24.pl
- „Polska Dziennik Łódzki”
- Telewizja NTL Radomsko.

Więcej o:
studia matura targi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE