Szybkowar Philipiak - dlaczego warto go mieć?

Szybkowar Philipiak - dlaczego warto go mieć?

Szybkowar to niezwykle przydatny element wyposażenia każdej kuchni. Mianem tym określa się bardzo szczelny garnek przeznaczony do gotowania potraw z zastosowaniem pary wodnej. W czasie ich przyrządzania dochodzi do wzrostu ciśnienia i temperatury wrzenia wody, a co za tym idzie - znacznego skrócenia czasu gotowania potrawy. Na pokrywce takiego urządzenia znajduje się specjalny zawór, którego głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru pary. Sprawia to, że możliwe staje się regulowanie ciśnienia we wnętrzu naczynia. Osoby szukające wysokiej jakości garnka tego typu, zaopatrzyć powinny się w szybkowar Philipiak.

Główne zalety szybkowaru Philipiak

Do głównych atutów szybkowaru Philipiak zaliczyć można:

* Uniwersalność - takie urządzenie może być stosowane zarówno na kuchence gazowej czy elektrycznej, jak i płycie indukcyjnej.
* Oszczędność wody i gazu lub energii elektrycznej - z pomocą szybkowarów jesteśmy w stanie przygotować wybrane danie nawet kilka razy szybkiej niż w tradycyjnym garnku. Do tego celu w zupełności wystarczające będzie 330 mililitrów wody. Dzięki temu nie tracimy cennych witamin oraz soli mineralnych, które nierzadko wylewane są wraz z nadmiarem płynu.
* Możliwość skrócenia czasu gotowania - dotyczy to zarówno mięs, jak i warzyw takich jak kapusta czy buraki.
* Doskonały smak i konsystencja - przyrządzane w szybkowarze potrawy są niezwykle delikatne i jędrne, a ich smak naturalny.
* Brak konieczności stosowania tłuszczu - czyni to z szybkowaru doskonałe rozwiązanie dla osób dbających o zdrową dietę.
* Ograniczenie do minimum rozchodzących się po domu zapachów - wynika to z hermetycznego zamknięcia naczynia i możliwości skrócenia czasu gotowania.

Więcej praktycznych informacji na temat szybkowaru Philipiak znaleźć można na stronie: http://www.philipiakmilano.pl/szybkowar.

Gotowanie w szybkowarze krok po kroku

Gotowanie z użyciem szybkowara jest zarówno szybkie, jak i bardzo proste, dzięki czemu z urządzenia tego bez obaw korzystać mogą również osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w kuchni. W pierwszej kolejności wkładamy do garnka wybrane składniki - mięso, ryby czy warzywa. Następnie wlewamy wodę. Co ważne, jej ilość nie może przekraczać 2/3 objętości naczynia. Stawiamy szybkowar na włączonej kuchence. Każde tego typu urządzenie wyposażone jest w zawór bezpieczeństwa, który w większości przypadków znajduje się na pokrywce. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie naczynia przed rozsadzeniem. Gdy ciśnienie przekroczy dopuszczalną wartość, która wynosi około 1 atmosfery, nadmiar pary jest wypuszczany na zewnątrz, czemu towarzyszy charakterystyczny gwizd. W momencie, gdy danie jest gotowe, należy uchylić zawór i wypuścić parę wodną. Można również wsadzić naczynie pod zimną wodę i lekko je ochłodzić.

Szybkowar a inne urządzenia do gotowania

Wiele osób myli szybkowar z parowarem. Drugie z urządzeń, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone jest do gotowania na parze. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób dbających o zgrabną sylwetkę. Tego typu garnek składa się z podstawki wyposażonej w zbiornik na wodę, a także koszyczków, w których umieszczane są poszczególne składniki dania. Po podgrzaniu, woda zmienia się w parę podgrzewającą potrawy, nie zmieniając jednocześnie ich konsystencji i nie redukując ilości znajdujących się w nich witamin. Dzięki temu, że taki garnek składa się z kilku poziomów, możliwe jest tutaj przygotowanie całego obiadu za jednym razem. Co ważne, gotowanie odbywa się tutaj bez dodatku tłuszczu oraz soli - w zupełności wystarczające będą tutaj ulubione zioła. Czas przygotowania posiłków w ten sposób jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnego gotowania, co związane jest z wyższą temperaturą.

Warto tu także wspomnieć o kombiwarach, czyli uniwersalnych urządzeniach składających się z żaroodpornego naczynia oraz pokrywy z lampą halogenową. Łączą one w sobie zalety parowaru, grilla elektrycznego, piekarnika oraz kuchenki mikrofalowej. Kombiwar wyposażony jest w grzałkę z termoobiegiem, która gwarantuje równomierne podgrzanie przyrządzanej potrawy. Ruszt sprawia natomiast, że tłuszcz nie zostaje w potrawie, a zamiast tego skapuje na dno naczynia. Jako że jest ono mniejsze od klasycznego piekarnika, pieczenie w kombiwarze jest szybsze i wymaga mniejszego zużycia energii.

Kolejnym praktycznym urządzeniem jest wolnowar, który doskonale sprawdzi się u osób regularnie przygotowujących zupy oraz gulasze, które wymagają gotowania na wolnym ogniu. Tego typu garnek pozwala nie dopuścić do wrzenia, a co za tym idzie - rozpadania się jedzenia. W skład wolnowaru wchodzi kamionkowy garnek oraz przezroczysta pokrywka, które to umożliwiają duszenie potraw nawet przez kilka godzin bez konieczności regularnego nadzoru. Długi czas gotowania powoduje, że przygotowywane tu dania są niezwykle delikatne i rozpływają się w ustach.

Źródła:
* http://www.philipiakmilano.pl/szybkowar
* https://www.kuchenny.com.pl/540-18-jaki-wybrac-parowar-i-wolnowar.html
* https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-szybkowar-jaki-najlepszy-pomagamy-wybrac/1936/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE