Czego nie wiesz o Dniu Kobiet?

Dzień Kobiet świętujemy nie od dziś. Zazwyczaj mężczyźni obdarowują swoje żony, partnerki, matki czy też dobre znajome kwiatami lub drobnymi upominkami.

Dzień Kobiet świętujemy nie od dziś. Zazwyczaj mężczyźni obdarowują swoje żony, partnerki, matki czy też dobre znajome kwiatami lub drobnymi upominkami.

 

Jedni zabierają na kawę, drudzy do kina a trzeci po prostu przymilają się cały dzień uważając przy tym, by nie sprawić najmniejszej przykrości. W szkołach z tej okazji uczniowie organizują wyjścia, zabawy, konkursy i inne tego typu rozrywki. Tak zazwyczaj to wszystko wygląda. Ale kto z nas wie o kilku ciekawostkach o święcie wszystkich kobiet?

Dzień Kobiet został ustanowiony w roku 1910, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. W Polsce dzień ten na większą skalę świętujemy od roku 1993, obchodzono go jednak już w czasach PRL-u. Wtedy to paniom masowo wręczano goździki, ale też rajstopy, ścierki, mydło czy kawę.

 

W Izraelu Dzień Kobiet obchodzony jest bardzo hucznie każdego roku. Ciekawe, że jeszcze kilkanaście lat temu prawie nikt o tym wyjątkowym dniu nie wiedział. Sytuacja uległa zmianie dzięki milionom żydowskich emigrantów z państw byłego Związku Radzieckiego. Najbardziej ten wyjątkowy dzień jest promowany przez rosyjskojęzyczne media izraelskie. 8 marca Tel Awiw staje się miastem bardzo sprzyjającym paniom, np. wiele gabinetów piękności oferuje swoje usługi tego dnia za darmo.

 

Zaś w Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet nie jest zbyt popularny. Oczywiście, Święto Kobiet tego dnia jest obchodzone, ale z dużo mniejszym entuzjazmem niż na przykład w Polsce. Interesujące może być to, że Dzień Kobiet oficjalnie jest 8 marca, ale na wyspach obchodzi się go 10 marca. Wtedy to w Barking Town Hall na przykład zorganizowano wykłady i wystawy przedstawiające osiągnięcia kobiet od 1910 roku.

 

W latach 1913 – 1914 w czasie Międzynarodowego Dnia Kobiet miały miejsce demonstracje antywojenne. To właśnie 8 marca święto to odbyło się po raz pierwszy w Rosji i tak już zostało do dnia dzisiejszego oraz stało się popularne w innych krajach.My w związku z tym świętem życzymy wszystkim paniom pogody ducha, jak najwięcej radości z życia, spełnienia najskrytszych marzeń, wyższych pensji, dłuższego urlopu oraz by każdego dnia dawały mężczyznom powody do tego, by pamiętali, że to właśnie kobiety są płcią piękną!

 

Drogie Panie, jesli jeszcze nie wiecie jak uczcić nasze święto - zapoznajcie się z naszym przewodnikiem!

Więcej o:
dzieńkobiet ciekawostki o dniu kobiet
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE