Dlaczego odczuwamy suchość w gardle? Sprawdź, jak skutecznie nawilżać gardło

Dlaczego odczuwamy suchość w gardle? Sprawdź, jak skutecznie nawilżać gardło

Suchość w gardle jest niekomfortową dolegliwością, która mimo że nie jest groźna dla zdrowia czy życia człowieka, to skutecznie uprzykrza codzienne funkcjonowanie pacjentów, zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu. Co powoduje uczucie suchości w gardle? Jak skutecznie nawilżać gardło domowymi sposobami i jakie produkty mogą pomóc w złagodzeniu tego nieprzyjemnego objawu?

Co powoduje suchość w gardle?

Jakie są główne czynniki sprawcze suchości w jamie ustnej?

Alergie

Przyczyną suchości w gardle może być reakcja alergiczna na dany alergen (np. pyłki traw i drzew, roztocza lub sierść zwierząt domowych). Chorzy często skarżą się też na intensywny nieżyt nosa, który przyjmuje postać wodnistej wydzieliny, oraz uczucie spuchniętego gardła. W przypadku silnego uczulenia mogą wystąpić też duszności i problemy z oddychaniem (drożnością układu oddechowego) – w takiej sytuacji należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej.

Infekcje wirusowe

Infekcje o podłożu wirusowym (najczęściej to przeziębienie) również mogą powodować suchość w gardle. Poza tym nieprzyjemnym symptomem pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę przeziębieniową, obserwują u siebie również delikatną chrypkę, uczucie zatkanego nosa, mokry kaszel, bóle mięśniowe oraz ogólne osłabienie/zmęczenie. Dolegliwość ta może też wynikać z infekcji bakteryjnej.

Odwodnienie organizmu

Wiele osób nawet nie przypuszcza, że niezapewnienie organizmowi odpowiedniej, dobowej dawki płynów również może być źródłem suchości śluzówek jamy ustnej oraz języka. Dorosły człowiek powinien dziennie przyjmować 1,5-2 l płynów. Co jeszcze, poza niskim poziomem nawodnienia organizmu, infekcjami i alergiami, sprzyja suchości w gardle?

Przyjmowanie niektórych leków

Pewne środki lecznicze również przyczyniają się do wysuszenia błony śluzowej gardła – objaw jest najczęściej skutkiem ubocznym stosowania leków moczopędnych, antyhistaminowych, przeciwdepresyjnych, a także kardiologicznych (jeśli przyjmujemy preparat z tej grupy leków, warto dokładnie przeczytać załączoną ulotkę).

Nadmiar kofeiny i teiny w diecie

Kofeina zawarta w kawie i teina obecna w herbacie to substancje o działaniu moczopędnym. Tak więc zwiększona częstotliwość oddawania moczu również może nasilać uczucie suchości w gardle, zwłaszcza jeśli pacjent wypija dziennie więcej niż 3 filiżanki tych popularnych napojów, a nie sięga często po wodę.

Czy suchość w gardle w ciąży to powód do obaw?

Suchość w gardle dosyć często występuje u kobiet będących w ciąży. Jednak zwykle nie jest manifestacją żadnych groźnych chorób, a ma związek z naturalnymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki. Oczywiście jeśli kobieta obserwuje u siebie również inne objawy, takie jak silne pragnienie, częste oddawanie moczu, nadmierny przyrost wagi czy omdlenia, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, gdyż w takim wypadku suchość w ustach może zwiastować cukrzycę ciążową, która stanowi pewne zagrożenie dla kobiety oraz płodu.

Suchość w gardle - jak nawilżyć gardło domowymi sposobami?

Jak szybko i skutecznie nawilżyć przesuszone gardło? Jedną z najskuteczniejszych domowych metod jest picie naparów ziołowych z szałwii, rumianku, czarnego bzu czy kory dębu, które złagodzą podrażnioną błonę śluzową i zmniejszą uczucie dyskomfortu. Warto zadbać też o odpowiedni poziom nawilżenia w domu (zwłaszcza w pomieszczeniu, w którym śpimy). Łagodząco na suche gardło działa też miód oraz płukanki z solą morską, wykonywane kilka razy w ciągu dnia.

Należy zaznaczyć, że jeśli problem utrzymuje się dłużej niż 14 dni, nasila się lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy – trzeba udać się do lekarza POZ, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie.

Podsumowując, suchość w gardle może mieć różne podłoże etiologiczne, jednak istnieje wiele domowych sposobów, które pozwalają pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.

materiał partnera

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE