Czym są problemy behawioralne zwierząt?

Czym są problemy behawioralne zwierząt?

Przeglądając różne strony poświęcone zwierzakom domowym, coraz częściej możemy spotkać się z takim określeniem jak problemy behawioralne. Spróbujmy wytłumaczyć, co kryje się pod tym pojęciem i co dla nas i naszego pupila oznacza to, że ma trudności behawioralne.

Szkoleń psów, gdzie wykorzystuje się metodę behawioralną, od dawna jest sporo. Tak samo, jak behawiorystów, którzy pomagają zwierzakom. Jednak dopiero w ostatnich latach wzrosła świadomość wielu zwierzęcych opiekunów, a o problemach behawioralnych przeczytamy znacznie częściej.

Problemy behawioralne – co to takiego?

Mówiąc najprościej – o problemach behawioralnych mówimy wtedy, kiedy zwierzę zachowuje się w sposób nieakceptowalny, a niepożądane zachowanie nie jest normalne dla jego gatunku. Problemy natury behawioralnej mogą być u podłoża takich zachowań, jak załatwianie potrzeb fizjologicznych psa w domu pod nieobecność właścicieli, albo niszczenie mebli. Natomiast wśród przykładowych zachowań kocich wymienić możemy agresję wobec opiekuna, nagłe wpadanie w szał, czy wycie w nocy. Są to oczywiście przykłady, a chodzi o wszystkie trudności, z jakimi możemy się zetknąć.

Pamiętajmy przy tym, że nie zawsze to, co wygląda na problem behawioralny, jest nim w rzeczywistości. Za nagłe zmiany w zachowaniu zwierzaka może odpowiadać szereg problemów zdrowotnych, więc zanim na własną rękę postawimy diagnozę na wyrost, skontaktujmy się najpierw z weterynarzem. W przypadku, kiedy lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości ani infekcji, następnym krokiem powinna być wizyta u zwierzęcego behawiorysty.

Z czego wynikają zaburzenia behawioralne?

Wiemy lub podejrzewamy, że nasz zwierzak ma problemy behawioralne, a to z jednej strony co nieco wyjaśnia, a z drugiej skłania ku zadawaniu dalszych pytań. Dlaczego zaburzenia się pojawiły i czy można sobie z nimi poradzić? Zacznijmy od odpowiedzi na pierwszą część pytania.

Przyczyn zaburzeń może być co najmniej kilka. Jedną z najważniejszych mogło być to, że zbyt szybko zabrano zwierzaka od matki i nie zdążył nabyć pierwszych umiejętności społecznych. Socjalizacja młodego stworzonka jest niezwykle istotna dla jego dalszego życia. Jeśli nasz pupil ma kłopoty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że czegoś nie przepracował w przeszłości. Inną przyczyną są błędy wychowawcze. Choćbyśmy się bardzo zarzekali, że dla zwierzaka robimy wszystko, zupełnie nieświadomie mogliśmy popełnić błąd.

Jak można sobie poradzić z zaburzeniami behawioralnymi u zwierząt?

I w ten sposób przechodzimy do odpowiedzi na drugą część pytania. Z problemami behawioralnymi można sobie poradzić, ale wymaga to ogromnej cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Zdarza się, że wystarczy zmienić niewielką rzecz i problem się zmniejszy. Podpowiedzi znajdziemy na różnego rodzaju stronach branżowych. Jednak w większości przypadków opiekunów czeka długa droga.

Najlepiej ustalić działania wspólnie z behawiorystą, bo nieodpowiednie postępowanie ze zwierzakiem nie tylko nie pomoże pozbyć się uciążliwych zachowań, ale wręcz może je nasilić.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE