Co wpływa na cenę ubezpieczenia małych samochodów dostawczych?

Co wpływa na cenę ubezpieczenia małych samochodów dostawczych?

Za mały samochód dostawczy uznawany jest pojazd, którego DMC nie przekracza 3,5 tony. Zazwyczaj są więc to małe busy, które służą do przewożenia osób lub towarów. Cena ubezpieczenia takiego pojazdu będzie zależeć od tego, czy użytkujemy auto prywatnie, czy jest on częścią naszej firmowej floty. Jak zatem będzie wyliczana składka za konkretny pojazd? Sprawdźmy.

Mały samochód dostawczy użytkowany prywatnie

W przypadku zakupu ubezpieczenia dla małego samochodu dostawczego przez osobę prywatną składka zostanie wyliczona dokładnie tak samo, jak dla samochodów osobowych. Każdy ubezpieczyciel posiada własne kryteria wyceny, jednak znaczenie będą mieć takie informacje, jak:
    • miejsce zamieszkania,
    • wiek kierowcy,
    • stan cywilny kierowcy i posiadanie dzieci,
    • wykonywany zawód,
    • marka samochodu,
    • pojemność silnika.
Pod uwagę bierze się także wypracowane przez kierowcę zniżki.

Dla firmy ubezpieczeniowej nawet z pozoru najmniej istotne informacje mogą mieć wielkie znaczenie. Dość zrozumiałe są wyższe stawki dla młodych kierowców - ich małe doświadczenie na drodze generuje ogromną ilość kolizji i wypadków, co potwierdzają policyjne statystyki. Co jednak zaskakujące, duży wpływ na stawkę może też mieć wspomniany wcześniej stan cywilny. Osoby w związkach małżeńskich często płacą za OC mniej niż kawalerowie i panny.

Mały samochód dostawczy w firmie

Wiemy już, jak wyliczane są składki dla osób prywatnych. Co jednak, jeśli chcemy użytkować mały samochód dostawczy w swojej firmie, do transportu osób lub towarów? Po pierwsze, jako auto firmowe zazwyczaj klasyfikuje się pojazdy, które spełniają trzy poniższe warunki:
    1. posiadaczem pojazdu w dowodzie rejestracyjnym jest przedsiębiorstwo lub leasingodawca,
    2. pojazd jest użytkowany przez pracowników przedsiębiorstwa, a nie wyłącznie jego właściciela,
    3. pojazd jest użytkowany w celach zarobkowych.

Jeśli te warunki są spełnione, pod uwagę będzie brana wielkość firmy. Z założenia mniejsze przedsiębiorstwa, które ubezpieczają kilka pojazdów, mają również mniejszą rotację pracowników. W tej sytuacji zazwyczaj przypisuje się pojazd do konkretnego pracownika i to na podstawie jego danych wyliczana jest stawka za OC konkretnego pojazdu. W przypadku dużych flot kwoty są uśredniane i jednakowe dla każdego samochodu.

Wpływ na cenę może, ale nie musi mieć także charakter naszej działalności. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii można znaleźć ubezpieczenie, które obejmuje również branżę złomiarską czy przewóz delikatnych i niebezpiecznych towarów: https://www.insurancefactory.co.uk/van-insurance

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE