Bębnowe suszarki do prania – domowy niezbędnik czy fanaberia dla mniej pracowitych?

Bębnowe suszarki do prania – domowy niezbędnik czy fanaberia dla mniej pracowitych? Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Pranie sterty zbierających się od tygodnia ubrań może być uciążliwe nie ze względu na konieczność zapakowania ich do pralki, ale z powodu konieczności późniejszego rozwieszenia czystego prania do wyschnięcia. Nawet w większych mieszkaniach może to być problematyczne, a w tych mniejszych rozmieszczenie większych ilości prania bywa wręcz niemożliwe. Dlatego w naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przeglądając bębnowe suszarki do prania.

Suszarki do prania – rodzaje

Wśród dostępnych w sklepach AGD elektrycznych suszarek do prania, znaleźć można 3 rodzaje urządzeń. Która suszarka może znaleźć się w Twojej łazience?

Suszarki kondensacyjne

Suszenie w tego rodzaju urządzeniu opiera się o kondensację, czyli skraplanie pary wodnej. Woda zbiera się do specjalnego pojemnika, który może być opróżniony ręcznie lub za pomocą wbudowanego systemu, odprowadzającego zgromadzoną wodę bezpośrednio do kanalizacji. Modele kondensacyjne, zwłaszcza z pojemnikiem na wodę, są urządzaniami bardzo łatwymi w montażu i bez problemu można umieścić je w pomieszczeniu, w którymi nie ma wolnego wejścia do kanalizacji.

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

Ich działania jest podobne do modeli opisanych powyżej, jednak w tym przypadku w urządzeniu znajduje się układ zamknięty. Urządzenie ogrzewa powietrze znajdujące się wewnątrz, następnie je schładza, co prowadzi do utraty energii – oznacza to, że suszarka z pompą ciepła potrzebuje mnie energii, a więc ogranicza zużycie prądu w stosunku do modeli bez pompy ciepła.

Co wybrać – suszarkę z pompą ciepła czy bez?

Cena zakupu suszarki z pompą ciepła jest nieco wyższa, jednak przełoży się ona na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Jeśli jednak wiesz, że suszarka nie będzie używana podczas każdego prania, możesz rozważyć wybór tańszego sprzętu.

Suszarki ewakuacyjne (wywiewowe)

Zasada działania tego rodzaju sprzętów jest prosta. Ogrzane powietrze jest wtłaczane do środka, tam zmienia się w parę wodną, po czym zostaje uwolnione, razem z odparowującą z ubrań wilgocią. Decydując się na wybór takiego modelu należy wziąć pod uwagę, czy w miejscu, w którym ostatecznie stanie suszarka, jest możliwość podłączenia jej do instalacji wentylacyjnej. Jest to konieczne ze względu na sposób działania sprzętu. W Twoim mieszkaniu nie ma takiej możliwości? Zdecyduj się na suszarkę kondensacyjną, która nie wymaga podłączenia do wentylacji.

Suszarka elektryczna czy pralko-suszarka?

Jeśli zaczniesz rozglądać się wśród urządzeń AGD szybko zauważysz, że poza suszarkami dostępne są również pralko-suszarki. Czy jest to alternatywa dla każdego? Przede wszystkim koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, że na raz można wykonywać tylko jedną czynność – albo pranie, albo suszenie. Suszarka bębnowa jest też tańszym rozwiązaniem, a jeśli masz już pralkę – dodatkowe urządzenie z tą samą funkcją jest Ci po prostu zbędne. Jednocześnie wybór pralko-suszarki pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce w łazience.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE