Turniej rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego

Nie lada gratka dla miłośników rekonstrukcji historycznych. Już siódmego sierpnia na błoniach zamku olsztyńskiego odbędzie się turniej rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego. To impreza... ››

Nie lada gratka dla miłośników rekonstrukcji historycznych. Już siódmego sierpnia na błoniach zamku olsztyńskiego odbędzie się turniej rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego. To impreza typowo rodzinna dlatego warto zabrać najmłodszych.

Zostanie przygotowanych wiele atrakcji dla widzów. Odbędzie się turniej łuczniczy, turniej zapasów, pokazy sokolników, artyleryjskie i wiele wiele innych. Wszystko to naturalnie związane tematycznie z armią polską z przełomu XVI i XVII wieku. Z racji tego, że w tej imprezie będzie brała duża liczba bractw rycerskich z Polski, Czech i Słowacji z całą pewnością zobaczymy też i zwykłych rycerzy.

Dlaczego jednak jest to turniej o szablę Kaspra Karlińskiego?

Rok po śmierci Stefana Batorego(1586), królem wybrany zostaje Zygmunt III Waza. Jego kontrkandydatem do tronu polskiego był austriacki arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Wkroczył on do Polski kierując się na Kraków. Po nieudanej próbie zdobycia tego miasta Maksymilian rusza na północ i w połowie grudnia 1587 r. staje pod murami zamku w Olsztynie.

Obroną zamku, którego załoga liczyła 80 żołnierzy dowodzi starosta olsztyński Kacper Karliński Wojsko austriackie przepuszcza szturm i zostaje odparte. Podobnie kończą się kolejne ataki. Zrezygnowany Maksymilian zamierza zwinąć oblężenie gdy na iście diabelski pomysł wpada jego poplecznik Stanisław Stadnicki "Diabłem łańcuckim" zwany. Stadnicki uderza na dwór Karlińskiego w Karlinie pali go, rabuje i porywa jego 6 letniego syna z piastunką. Dziecko zostaje użyte jako żywa tarcza podczas kolejnego szturmu wojsk austriackich, obrońcy zamku na ten widok zamierają, Kacper Karliński krzyczy :"Wpierw byłem Polakiem niż ojcem" i odpala działo. Dziecko ginie na miejscu. Artyleria zamkowa zarzuca atakujących ogniem, ostatni szturm zostaje odparty, a oblężenie zwinięte.

Właśnie na kanwie tej historii odbywa się turniej o szablę Kaspra Karlińskiego, który ma przypominać o zapomnianym bohaterze.

Turniej jest organizowany jako impreza masowa zgodnie z ustawą o imprezach masowych i ma charakter rekonstrukcji historycznej łączącej elementy zabawy i edukacji z tego powodu jest on impreza typowo rodziną.

Został on także nagrodzony certyfikatem Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

Wstęp jest bezpłatny dla dzieci poniżej 10 lat. Natomiast osoby, które tych wymogów wiekowych nie spełniają muszą zapłacić 10zł.

Więcej o:
turniej rycerski olsztyn turniej rycerze rycerz husaria kasper karliński
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE