Uwaga, cisza wyborcza

O północy 29 listopada w temacie zbliżających się wyborów samorządowych zamilkną wszelkie media. Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza ciszę wyborczą.

O północy 29 listopada w temacie zbliżających się wyborów samorządowych zamilkną wszelkie media. Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza ciszę wyborczą.

 

Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli z 28 na 29 listopada o północy. Potrwa do zakończenia głosowania, czyli do 30 listopada, do godziny 21. 

 

W okresie ciszy wyborczej media  będą mogły:

  • informować o przebiegu wyborów;
  • relacjonować głosowanie kandydatów i innych osób biorących udział w głosowaniu;
  • podawać informacje o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów na radnych lub kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w danej  jednostce samorządu terytorialnego, a sposób prezentacji tej informacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów;
  • podawać informację o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach;
  • podawać w dniu wyborów informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych;
  • emitować własne ogłoszenia i ogłoszenia rozpowszechniane na zlecenie osób trzecich  zachęcając do udziału w wyborach pod warunkiem, że w materiałach tych nie będą prezentowały się osoby reprezentujące komitety wyborcze lub z nimi związane, a także osoby kandydujące w wyborach i nie będą one stanowiły reklamy komitetu wyborczego lub kandydata, ani zachęcały do głosowania na daną listę lub listy, a także na danego kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

 

W okresie „ciszy wyborczej” w Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

 

W opinii Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne jest natomiast:

  • podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, w tym również o szacowanej frekwencji;
  • informowanie o osobach kandydujących w danym okręgu wyborczym lub w gminie (mieście) w przypadku wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta), podając tylko nazwiska wybranych kandydatów, czy nazwy wybranych komitetów wyborczych.

 

Naruszenie zasad ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. 

 

W związku z ciszą wyborczą, na naszym portalu zostało zablokowane dodawanie komentarzy. Do dyskusji powrócić będziecie mogli w dniu 30 listopada po 21:00.

Więcej o:
wybory2014 cisza wyborcza pkw państwowa komisja wyborcza
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE