Skrzyżowanie w Stobiecku Szlach. wkrótce zniknie

Wkrótce ruszy budowa autostrady A1 na wysokości Radomska. Zniknie zupełnie skrzyżowanie na wysokości Stobiecka Szlacheckiego i istniejące tam dwie stacje paliw. W ich miejsce powstanie jednak MOP - Miejsce Obsługi Podróżnych, na którym będzie można zatankować samochód.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy wiadomość od Czytelnika zaniepokojonego zmianami, jakie zachodzą na skrzyżowaniu z obecną DK 1 na wysokości Stobiecka Szlacheckiego: - Mam pytanie odnośnie budowy autostrady i likwidacji stacji paliw w Stobiecku Szlacheckim. Byłaby możliwość sporządzenia artykułu odnośnie tej inwestycji? Co dalej ze stacjami, czy będą nowe w Stobiecku? Jak będzie wyglądało skrzyżowanie i dojazd do szkoły? Likwidacja tych CPN-ów to strata dla budżetu państwa i gminy oraz brak możliwości tankowania paliw dla okolicznych mieszkańców - czytamy w wiadomości. Postanowiliśmy odpowiedzieć na pytania Czytelnika, które zapewne nurtują więcej osób.

Jeśli chodzi o istniejące w Stobiecku Szlacheckim skrzyżowanie, ulegnie ono likwidacji, ponieważ wjazd na autostradę i opuszczenie jej może się odbywać jedynie na skrzyżowaniach bezkolizyjnych, czyli tzw. węzłach. W przypadku okolic Radomska węzły usytuowane będą: u zbiegu z DK 42 (węzeł Radomsko) i na skrzyżowaniu z DW 484 w Kamieńsku (węzeł Kamieńsk). - Wszystkie pozostałe skrzyżowania jednopoziomowe, czyli takie, jakie obecnie funkcjonują, zostaną usunięte, co nie oznacza jednak, że po zakończeniu budowy nie będzie możliwości przejeżdżania z jednej strony autostrady na drugą. W ciągu większości istniejących dróg gminnych i powiatowych powstaną wiadukty, które pozwolą bezpiecznie pokonać autostradę - wyjaśnia Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Stacje paliw w Stobiecku Szlacheckim zostaną zlikwidowane, co wynika z warunków technicznych dla autostrad. Nie oznacza to jednak, że kierowcy nie będą mieli w przyszłości gdzie uzupełniać paliwa. W przypadku autostrad stacje paliwowe umiejscawiane są, nie w sąsiedztwie węzłów, a wyłącznie na MOP-ach typu II i III-go. - Jeśli chodzi o, interesujący Pana, odcinek przyszłej trasy A1, MOP-y takiej kategorii powstaną właśnie w Stobiecku Szlacheckim i Słostowicach (dla drugiego kierunku ruchu) - dodaje Maciej Zalewski.

Obecnie w rejonie skrzyżowania trwa wycinka drzew i krzewów, a także demontaż stacji paliw oraz motelu. Właściciele stacji paliw przy nitce w kierunku Katowic przenieśli już swój biznes na drogę krajową nr 91 - wybudowali nowoczesną stację za Kłomnicami w kierunku Radomska.

Więcej o:
stobiecko szlacheckie skrzyżowanie a1 autostrada budowa stacja paliw
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE