Czym jest przetoka na dziąśle i jak ją leczyć?

Czym jest przetoka na dziąśle i jak ją leczyć?

W jaki sposób leczona jest przetoka na dziąśle? Czego można się spodziewać w okresie leczenia przetoki zęba? Czy należy się obawiać leczenia? Czy leczenie jest niebezpieczne? Z jakimi trudnościami należy się liczyć w okresie leczenia przetoki zęba?

Przetoka na dziąśle - co to jest oraz jakie ma przyczyny?

Przetoka na dziąśle [https://dentinfo.pl/przetoka-na-dziasle/] to pokrywane nabłonkiem zintegrowanie (kanalik) powstałe pomiędzy dwoma narządami czy szczelinami ciała. Do jej wykształcenia w jamie ustnej dochodzi powszechnie w rezultacie zmian zapalnych tkanek okołowierzchołkowych zęba, zarówno uzębienia stałego, jak również zębów mlecznych.

Rozwinięte zmiany próchnicze miazgi, choroby dziąseł lub urazy mechaniczne zębów też wspierają rozwojowi przetoki przy zębie. Kłopot tenże jest również jako problem po zakończonych niepoprawnie zabiegach dentystycznych. Może więc dojść do wygenerowania przetoki po wyrwaniu zęba lub po leczeniu kanałowym.

Nieraz, pomimo badania dentystycznego, ciężko oczywiście powiedzieć, od jakiego zęba pochodzi przetoka na dziąśle. Wówczas specjalista robi zdjęcie rentgenowskie z ćwiekiem gutaperkowym wewnątrz przetoki. Także na zdjęciu widzi się też duże uszkodzenie kości z resorpcją korzenia. Ząb poza okresami zaostrzeń nie zapewnia przypadłości bólowych.

Symptomy przetoki zębowej

Przetoka na dziąśle rozwija się powszechnie przy nieleczonych zębach martwych – zarówno stałych, jak również mlecznych. Czasem pojawia się natomiast też w czasie zapaleń kości szczęk zębopochodnych czy promieniczych. Jak podkreślono wcześniej, prezentuje ją silny ból, natomiast również zaczerwienienie, opuchlizna oraz zgrubienie, z jakiego wycieka ropa.

W późniejszych fazach stanu chorobowego może wiązać się dodatkowo z przykrym zapachem z ust. Do czynienia możemy mieć z przetoką zęba aktywną (ze stałym wysiękiem ropnym lub ropno-krwistym) lub bierną (z wysiękiem pojawiającym się systematycznie).

Przetoka na dziąśle w większości wypadków okazuje się przypadłościami bólowymi. U jednych przypadłości te są niezwykle intensywne, u innych z kolei trochę mniejsze. Należałoby podkreślić, iż mały procent chorych nie czuje żadnych dolegliwości bólowych.

U chorych zobaczyć można wybrzuszenie zapełnione ropą czy wydzieliną ropno-krwistą. Jest ono usytuowane na dziąśle. Przetoce zębowej zwykle towarzyszy obrzęk oraz zaczerwienienie. Chorzy prócz bólu, czują brzydki zapach z jamy ustnej. Wielu chorych skarży się też na ból podczas jedzenia zimnych czy ciepłych napojów. Prócz nadmienionego wcześniej ostrego bólu towarzyszącemu symptomom przetoki, do szkodliwych efektów przetoki należy strata zęba, zapalenie zatok, zakażenie bakteryjne systemu z sepsą włączając.

Przetoka zębowa po leczeniu kanałowym

Niejednokrotnie także pojawia się przetoka zębowa po leczeniu kanałowym czy ekstrakcji zęba. Chociaż zabiegi te stanowią standardowe działanie lecznicze w wypadku przetok powstałych na podłożu chorobowym, same w sobie też stanowią element zagrożenia.

Kształtowanie się przetok w tymże wypadku może mieć związek z błędami zrobionymi w okresie leczenia czy być ciągłością codziennych kłopotów z gojeniem się tkanek przyzębia. Należy pamiętać, iż oba zabiegi, chociaż niezwykle efektywne oraz niejednokrotnie potrzebne, stanowią daleko chodzącą interwencję w system.

Po więcej informacji na temat zębów i stomatologii zapraszamy na: https://dentinfo.pl/

Leczenie przetoki zębowej

Przed rozpoczęciem działania, potrzebne jest zrobienie zdjęcia RTG, jakie przedstawi określony przebieg kanału przetoki. Przetoka zębowa zarówno w wypadku zębów mlecznych, jak również stałych leczona jest kanałowo (endodontycznie). Wtedy dentysta oczyszcza kanały zębowe z martwej miazgi, natomiast potem uzupełnia braki stomatologiczne. Leczenie oparte jest dobrą antybiotykoterapią, jakiej celem jest zmniejszenie mającej miejsce choroby bakteryjnej.

Należy mieć na uwadze, iż w wypadku zaawansowanej przetoki jedyną metodą działania może wykazać się ekstrakcja zęba. U dzieci z zębami mlecznymi leczenie przetoki polega na otwarciu zęba oraz przemyciu go wodą utlenioną. W wypadku mocnej próchnicy czy dużego stanu zapalnego, ząb należy usunąć. Przetoka zewnętrzna występuje, jeśli zawartość ropna znajduje ujście w kierunku skóry policzka lub brody.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE