Władze Radomska: nie chodzi o to, by za wszelką cenę zwiększać dochody, kosztem przedsiębiorców i mieszkańców

Władze Radomska: nie chodzi o to, by za wszelką cenę zwiększać dochody, kosztem przedsiębiorców i mieszkańców Fot. pixabay.com/UM Radomsko

Podczas piątkowej (27 listopada 2020 r.) sesji Rady Miasta w Radomsku radni będą dyskutować na temat wprowadzenia od przyszłego roku nowych stawek podatku od nieruchomości. Władze Radomska podkreślają, że podwyżki są konieczne.

Nowe stawki maksymalne na rok 2021 zostały ogłoszone w obwieszczeniu ministra finansów z 23 lipca 2020 r. i są wyższe w porównaniu z 2020 rokiem o 3,9 proc., czyli o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2020 r. w stosunku do I półrocza 2019 r. W ubiegłym roku wskaźnik wzrósł o 1,8 proc.

Dla przykładu, zgodnie z obwieszczeniem w 2021 r. maksymalna stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie do 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni, czyli o 4 gr. Z kolei górna, dopuszczalna stawka podatku od budynków mieszkalnych lub ich części wyniesie w przyszłym roku 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni, jest większa również o 4 grosze niż obecnie.

Jak tłumaczą władze Radomska, gdyby w ciągu ostatnich pięciu lat prezydent i radni wprowadzali maksymalne stawki, budżet miasta wzbogaciłby się o około 50 mln zł. To dużo więcej niż kosztowała największa radomszczańska inwestycja, czyli budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego AQUARA.

- Miastu nie chodzi jednak, aby za wszelką cenę zwiększać dochody, kosztem przedsiębiorców i mieszkańców. Wzrost stawek podatkowych zawsze jest poparty rzetelną analizą i dokładnymi wyliczeniami budżetowymi – tłumaczy prezydent, Jarosław Ferenc.

Czytaj też: RIPH w Radomsku: prezydencie, nie podnoś podatków!

Prezydent zauważa, że zaproponowana w tym roku podwyżka, urealni obciążenia podatników w porównaniu do innych miast. Przyniesie do budżetu ponad 3 mln zł, które w znacznej części zostaną przeznaczone na cele inwestycyjne bądź wkład własny w momencie korzystania z funduszy zewnętrznych, konieczność zapewnienia środków finansowych na zaspokojenie rosnących potrzeb w zakresie wydatków, w szczególności na oświatę czy sprawy społeczne.

- Dzięki podwyżce, której wysokość nie będzie znaczącym kosztem dla przedsiębiorców i mieszkańców, a którą zaakceptuje prawdopodobnie większość radnych, Miasto nie będzie musiało drastycznie zwiększać zadłużenia, co jest bardzo istotne przy prowadzeniu odpowiedzialnej polityki finansowej – wyjaśnia Jarosław Ferenc.

Pół miliona uzyskane z podwyżki podatków, ma trafić jako pomoc do radomszczańskich przedsiębiorców. Prezydent zaproponował m.in. uchwałę, która ma zwolnić z podatku przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Zwolnienia będą dotyczyć drugiej połowy 2020 r., jego kwota nie może przekroczyć 5000 zł za cały okres.

- Zawsze opowiadałem się za polityką wspierającą przedsiębiorczość, a co za tym idzie rozwojem gospodarczym miasta – uzasadnia decyzję prezydent.

- Z satysfakcją muszę stwierdzić, że Radomsko jest miastem przyjaznym dla inwestorów i mieszkańców, a koszty utrzymania są niższe niż w porównywalnych miastach, dużo niższe niż w dużych aglomeracjach, ale też niższe niż w okolicznych gminach wiejskich – dodaje prezydent Jarosław Ferenc.

Dla potwierdzenia tych słów, Urząd Miasta przygotował wykresy, które publikujemy, a w których porównywane są ceny za obiór odpadów komunalnych, czynsze komunalne i przykładowe podatki od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i budynków mieszkalnych.

- Opłaty w Radomsku są wyraźnie niższe, w przypadku podatków dalekie od ustawowych stawek maksymalnych, a nasze miasto wypada równie korzystnie przy porównaniu stawek innych kategorii podatków. Na wykresach porównujemy Radomsko do większych miast, ale okazuje się, ze drożej jest również w małych gminach. Dla przykładu mieszkańcy Dobryszyc płacą za odbiór odpadów komunalnych 23 zł, a Gidel aż 30 zł – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

- Jestem przekonany, że korekty w stawkach różnych opłat nie ograniczą rozwoju radomszczańskich firm, które wciąż będą tworzyć nowe miejsca pracy i przyczyniać się do rozwoju naszego miasta. Z kolei pieniądze, które dodatkowo zasilą budżet zostaną wykorzystane dla dobra mieszkańców – zapewnia prezydent Jarosław Ferenc.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko podatki podwyżka podatek od nieruchomości
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE