Zadbane paznokcie to nie tylko estetyczna ozdoba, ale i odzwierciedlenie stanu zdrowia. Odpowiedni dobór pilnika, czyli podstawowego narzędzia do skracania, kształtowania i wygładzania paznokci, jest kluczem do utrzymania płytki paznokcia w znakomitej kondycji. Ogrom dostępnych narzędzi, które różnią się materiałem, gradacją i kształtem, może przyprawić o zawrót głowy. Aby na zawrót głowy Cię nie narażać, podpowiadamy, jak dokonać wyboru.
Rodzaje pilników i ich zastosowanie
Tanią, a jednocześnie skuteczną opcją, jest pilnik do paznokci z papieru. Kosztuje kilkanaście groszy, a więc nie żal go wyrzucić po wykonaniu manicure. Niska cena nie oznacza przy tym niskiej jakości: papierowe pilniki świetnie radzą sobie z nawet najbardziej skomplikowanymi zadaniami, gdyż mają szeroką gamę gradacji.
Są też pilniki szklane, cenione za delikatność i trwałość. Można je też bez problemu dezynfekować, dzięki czemu nadają się doskonale zarówno do pielęgnacji domowej, jak i tej wykonywanej w profesjonalnym salonie.
I wreszcie pilniki metalowe. Choć bardzo wytrzymałe, dla cienkich, naturalnych paznokci mogą okazać się zbyt ostre. Najlepiej sprawdzą się przy grubszych płytkach oraz przy paznokciach sztucznych – akrylowych, żelowych lub twardych, hybrydowych.
Jak wybrać pilnik szyty na miarę Twoich potrzeb?
Wybierając pilnik do paznokci, koniecznie uwzględnij jego gradację. Warto poznać przydatność poszczególnych gradacji:
- 80-100. Do skracania i kształtowania paznokci sztucznych (akrylowych, żelowych);
- 100-180. Uniwersalna gradacja, idealna do skracania i nadawania kształtu paznokciom naturalnym;
- 180-240. Do wygładzania krawędzi i delikatnego modelowania paznokci;
- 240-600. Do polerowania i nadawania połysku. Bloki polerskie mogą mieć gradację nawet do 4000.
Jak dbać o pilniki?
Aby pilnik służył jak najdłużej, należy we właściwy sposób o niego dbać. Co to oznacza? To oznacza, że podczas pielęgnacji narzędzia, należy uwzględnić materiał, z którego pilnik został wykonany:
- Pilniki papierowe. Ze względu na swoją budowę (papier ścierny na tekturowym rdzeniu) nie nadają się do mycia wodą. Po kilku użyciach, gdy warstwa ścierna się zużyje lub zabrudzi, pilnik należy po prostu wyrzucić i zastąpić nowym. To najbardziej higieniczne rozwiązanie.
- Pilniki szklane, metalowe i szafirowe. Po każdym użyciu należy je umyć. Najlepiej sprawdzi się ciepła woda z mydłem oraz miękka szczoteczka (np. stara szczoteczka do zębów). Delikatnie, ale dokładnie wyszoruj powierzchnię pilnika, usuwając resztki naskórka i pyłu.
- Bloki polerskie. Podobnie jak pilniki papierowe, nie są przeznaczone do mycia. Należy je wymieniać gdy stracą swoje właściwości ścierne lub gdy ulegną zabrudzeniu.
Nawet przy najlepszej pielęgnacji, pilniki z czasem się zużywają. Aby zapewnić sobie komfort i efektywność pracy, regularnie je wymieniaj. Dodatkowo, ze względów higienicznych, do paznokci u rąk i u stóp używaj odrębnych pilników. Pamiętaj, że pilnik to narzędzie osobiste, tak jak szczoteczka do zębów. Aby uniknąć przenoszenia bakterii i grzybów, nie pożyczaj go innym osobom.
Dbanie o pilnik do paznokci to prosta czynność, która ma ogromny wpływ na higienę i efektywność manicure. Pamiętając o regularnym czyszczeniu, dezynfekcji (w przypadku pilników szklanych, metalowych i szafirowych) oraz odpowiednim przechowywaniu pilnika, zapewnisz sobie komfort pracy i zdrowe, piękne paznokcie. Pamiętaj, że pilniki papierowe i bloki polerskie są jednorazowego lub krótkotrwałego użytku i należy je regularnie wymieniać. Stosując się do tych prostych zasad, przedłużysz żywotność swoich pilników i zadbasz o higienę swoich dłoni.