Od 1 lipca w Polsce funkcjonuje rządowy program „Profilaktyka 40+”. Program ten umożliwia wykonanie bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz badań diagnostycznych takich jak ocena miarowości serca, ciśnienie, BMI, waga. Niestety, do chwili obecnej żadna z placówek medycznych na terenie Radomska i powiatu radomszczańskiego nie przystąpiła do tego programu.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił internetową wyszukiwarkę placówek medycznych, w których można wykonać badania w ramach programu „Profilaktyka 40+”. Próżno tam niestety szukać placówek z terenu Radomska i powiatu radomszczańskiego.
- Potwierdzam. Niestety, do chwili obecnej żadna placówka z terenu powiatu radomszczańskiego nie przystąpiła do programu. Pragnę jednak uspokoić radomszczan. Nabór placówek do tego programu cały czas trwa, a lista placówek jest każdego dnia aktualizowana – powiedziała portalowi Radomsko24.pl Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Do programu „Profilaktyka 40+” przystąpić mogą placówki medyczne, które posiadają punkty pobrań krwi. To automatycznie dyskwalifikuje niektóre przychodnie w Radomsku i powiecie radomszczańskim.
Przedstawiciele placówek z którymi się kontaktowaliśmy podkreślają, że nie przystąpiły jeszcze do programu, ponieważ tak naprawdę badania, które obejmuje program mogą być i są na bieżąco zlecane pacjentom przez lekarzy POZ. Na razie nie wiadomo, czy któraś z przychodni do programu się zapisze. To samo dotyczy Szpitala Powiatowego w Radomsku.
- Cały czas kontaktujemy się z placówkami, które spełniają warunki i zachęcamy je do przystąpienia do programu. Jestem przekonana, że niebawem na terenie powiatu radomszczańskiego znajdą się podmioty medyczne, które do programu się przyłączą – mówi Anna Leder.
Mimo, iż na chwilę obecną na terenie powiatu radomszczańskiego nie ma placówek, które realizują rządowy program „Profilaktyka 40+”, Anna Leder zachęca radomszczan do wypełnienia internetowego formularza i otrzymania skierowania na badania.
- Wygenerowane e-skierowanie będzie ważne do końca 2021 r. i gdy tylko któraś z placówek przystąpi do programu, skierowanie to będzie można zrealizować – tłumaczy Anna Leder.
Czytaj też: NFZ zachęca do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”
Obecnie najbliższą placówką realizującą program „Profilaktyka 40+” jest Szpital Wojewódzki w Bełchatowie.
Co zawiera pakiet badań?
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet badań diagnostycznych wspólny
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
- ocena miarowości rytmu serca.