W powiecie radomszczańskim będzie więcej szlaków rowerowych

W powiecie radomszczańskim będzie więcej szlaków rowerowych Fot. pixabay.com/screen

Dobra wiadomość dla miłośników turystyki rowerowej. Na terenie powiatu radomszczańskiego będzie więcej szlaków rowerowych. O ich rozwoju rozmawiali radni z Komisji Rozwoju Powiatu, którzy obradowali zdalnie w poniedziałek, 22 marca.

Rozwój siatki tras rowerowych jest – co podkreślają urzędnicy, jednym z priorytetów w ramach planu promocji powiatu. Na terenie powiatu funkcjonują już:

- Rodzinna Trasa Rowerowa – 16 - kilometrowa pętla biegnąca głównie leśnymi drogami W okolicach Radomska i Grzebienia.
- Powiatowy Szlak Rowerowy Radomsko - Góra Kamieńska, który w dwóch miejscach (w Radomsku i Brudzicach) łączy się z Łódzką Magistralą Rowerową N-S, będącej częścią transeuropejskiej trasy rowerowej mającej w przyszłości połączyć Niemcy, Polskę i Ukrainę.

W 2020 roku, w wyniku konsultacji ze środowiskami rowerowymi, powstał pomysł stworzenia szlaku rowerowego „Między Wartą a Pilicą", realizowanego przez grupę pasjonatów Rowerowo.pl

Proponowany szlak (długości około 98,5 km) biegnie przez najbardziej malownicze, a zarazem atrakcyjne i wartościowe turystycznie, historycznie i przyrodniczo obszary powiatu. Wzdłuż szlaku lub jego pobliżu, znajduje się wiele wartych zwiedzenia miejsc i zabytków: bazylika barokowa wraz z klasztorem oo. Dominikanów, drewniany kościół z XV/XVI w p.w. św. Marii Magdaleny, kościół p.w. MB Bolesnej w Gidlach, kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie, kościół p.w. Św. Piotra i Pawła w Borzykowej, kościół p.w. św. Mikołaja z zegarem słonecznym oraz kaplica cmentarna św. Barbary w Maluszynie. Do ciekawych obiektów należą także dworki i parki podworskie (m. in. w Pławnie, Sekursku, Żytnie, Borzykówce i Maluszynie). Interesujące są również walory przyrodnicze szlaku, prowadzącego wzdłuż rzek: Warty i Pilicy.

Trasy nie trzeba pokonywać w całości, można wybrać dowolny jego odcinek.

I etap szlaku „Między Wartą a Pilicą" (około 45 km odc. Gidle - Maluszyn) zostanie oznakowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. II etap (około 53,5 km od Zbiornika Zakrzówek Szlachecki do Gidel) - przy wykorzystaniu środków z budżetu Powiatu Radomszczańskiego.

Dalszy rozwój tras rowerowych w powiecie prowadzony będzie z uwzględnieniem konsultacji prowadzonych ze środowiskiem rowerowym oraz w korelacji ze szlakami projektowanym przez inne jednostki samorządu terytorialnego.

- W procesie promocji atrakcji turystycznych powiatu wykorzystywane są nowoczesne narzędzia, takie jak profile społecznościowe, filmy promocyjne oraz aplikacja mobilna ERA Travel, która wciąż jest rozbudowywana i uzupełniana. Przyjazna turyście, bezpłatna aplikacja ERA Travel pozwala odkrywać niezwykłe miejsca ziemi radomszczańskiej i wzbogacać swą wiedzę o związane z nimi ciekawostki. Zawiera także między innymi obszerną bazę turystyczną, zintegrowaną z mapą regionu. Umożliwia dzięki temu łatwe i szybkie wyszukiwanie informacji o atrakcjach turystycznych, topografii szlaków, miejscach noclegowych, punktach gastronomicznych czy wybranych wydarzeniach kulturalno – rozrywkowych – wyjaśnia Arkadiusz Szczegodziński, kierownik Biura Promocji Powiatu, Turystyki i Sportu.

W dobie pandemii Covid-19, Biuro Promocji Powiatu, Turystyki i Sportu postawiło na promocję turystyki weekendowej, przygotowując propozycje wycieczek w małych, rodzinnych grupach (tak, by możliwe było zachowanie dystansu społecznego i obostrzeń sanitarnych). Wśród propozycji są m.in. wycieczki: na górę Chełmo, Górę Kozłową, Majową Górę, Fajną Rybę, do rezerwatów przyrody „Dębowiec” oraz „Murawy Dobromierskie”, wycieczka pieszo-rowerowa „W krainie Bobrów”, wycieczka „Dolina Widawki” i „Szlakiem Rzeki Pilicy”.

W ramach promocji powiatu zrealizowane zostały także filmy promujące letnie i zimowe aktywności, wydano album fotograficzny promujący piękno przyrody i krajobrazów Powiatu, a w styczniu 2021 r. uruchomiony został profil era_travel_by_radomszczanski na lnstagramie.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański szlaki rowerowe turystyka rekreacja starostwo radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE