W Bełchatowie będzie linia kolejowa

W Bełchatowie będzie linia kolejowa Fot. pixabay.com

Do Bełchatowa wróci linia kolejowa, o której przywrócenie walczyła prezydent Mariola Czechowska. Premier ogłosił listę projektów, jakie będą realizowane w ramach rządowego programu „Kolej Plus”. Wśród nich jest także ten obejmujący Bełchatów.

 - Ogromnie cieszymy się z informacji ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród 34 inwestycji, jakie mają być realizowane w ramach rządowego programu „Kolej Plus”, znalazł się także ten dotyczący bezpośrednio Bełchatowa – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. 

- Wniosek złożony przez Marszałka Województwa Łódzkiego - lidera naszego projektu, który opracowaliśmy wspólnie właśnie z województwem łódzkim oraz gminami: Kleszczów, Bełchatów i Wola Krzysztoporska, uzyskał akceptację i przeszedł formalne oceny dotyczące jego finansowania. Oznacza to, że modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski - Bełchatów wraz z jej wydłużeniem do Bogumiłowa, stanie się faktem. To kolejny etap naszej współpracy, aby uatrakcyjnić nasz region. Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy aby podróżować koleją zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi. To bardzo dobra informacja, szczególnie w obliczu czekającej Bełchatów i cały region transformacji energetycznej – podkreśla wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Czytaj też: Łódzkie: ponad miliard złotych na inwestycje z programu Kolej Plus

Szacuje się, że projekt ten będzie kosztować ponad 800 mln zł. Środki rządowe pokryją 700 mln zł, reszta pochodzić będzie z budżetów poszczególnych partnerów projektu. Bełchatów dołoży 30,6 mln zł, województwo łódzkie 38,175 mln zł, gmina Kleszczów 24,48 mln zł, gmina Bełchatów 5 mln zł, a Wolna Krzysztoporska 1 mln zł. Co łącznie daje kwotę blisko 100 mln zł.

– Wszyscy uznaliśmy, że koszty, jakie ma ponieść każdy z partnerów, są konieczne. Przełoży się to bowiem na uatrakcyjnienie naszego regionu. Tym bardziej, że jest to zaledwie ułamek wszystkich spodziewanych kosztów – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz. 

Inwestycja ma być zrealizowana do 2028 roku. Projekt ma już opracowane studium planistyczno-prognostyczne po konsultacjach społecznych. Zawiera ono opisy poszczególnych trans, przejazdów i ich obsługi. To wstępny zarys planowanego przebiegu linii nr 24, który potrzebny jest do dokumentacji projektowej.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów kolej linia kolejowa bełchatów pociąg
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE