W muzeum regionalnym w Radomsku, odbyły się warsztaty dla najmłodszych. Warsztaty dotyczyły między innymi tego, w jaki sposób dbać o środowisko.
Dzisiejsze spotkania poświęcone były ekologii, a ich główną tematyką była segregacja odpadów, właściwe postępowanie z bateriami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały przekazywanych informacji i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Pytania padały nie tylko ze strony przedstawicieli PGK, ale także samych uczestników. Warsztaty podzielone były na trzy części. Pierwszą stanowiła pogadanka na temat ekologii, druga obejmowała gry i zabawy edukacyjne, a trzecia to zajęcia kreatywne, podczas których dzieci tworzyły ciekawe przedmioty z rolek po papierze toaletowym. To doskonały przykład na to, że nie wszystkie rzeczy muszą od razu trafiać do kosza – wiele z nich można ponownie wykorzystać lub przetworzyć.
- Dzieci obdarowane zostały przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wspaniałymi nagrodami – mówi Katarzyna Śpiewak, z PGK w Radomsku.
Jednym z zajęć były gry i zabawy, a jedną z gier, którą przedstawiciele PGK przywieźli na dzisiejsze zajęcia, była gra dotycząca segregacji odpadów. Dzieci rzucały kostką lub woreczkami, następnie odgadywały, do jakiego worka należy wrzucić dany odpad. Celem gry było nie tylko rozpoznanie rodzaju odpadu, ale przede wszystkim przyporządkowanie go do właściwego pojemnika, co pomogło dzieciom lepiej zrozumieć zasady prawidłowej segregacji.
- Poprzez zabawę dzieci utrwalają swoją wiedzę - dodaje Katarzyna Śpiewak.
Edukacja ekologiczna to szeroki i niezwykle ważny temat, który dotyczy wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaków po licealistów. Dzięki różnorodnym formom, takim jak gry, zabawy oraz pogadanki, dzieci i młodzież zdobywają wiedzę o ochronie środowiska. Takie zajęcia odbywają się nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale także w innych miejscach, jak Muzeum Regionalne.
- To bardzo ważny aspekt wiedzy - podsumowuje Katarzyna Śpiewak.
Dzieci utrwalają swoją wiedzę o tym, jak prawidłowo dbać o naszą planetę. Zdecydowanie w dobie zmian klimatycznych jakie cały czas następują tego typu spotkania warsztaty są bardzo potrzebne, aby edukować kolejne pokolenia. PGK współpracuje z Muzeum Regionalnym w Radomsku, organizując wspólne inicjatywy edukacyjne.